Vida Virág: Beavató összművészeti népnevelés
A Goda Gábor irányította alkotócsoport vizsgálódásának középpontjába Hermész Triszmegisztosz „amint fönt, úgy alant” okkult filozófiai alapvetését állította.
Sok együttessel, koreográfussal ellentétben vannak a magyar táncművészetben olyan alkotók is, akik idejében felismerik a váltás, a megújulás szükségességét. Goda Gábor közéjük tartozik. Következetes, kitartó munkájával hazánk egyik legfontosabb kortárs művészeti „laborjává”, kísérleti helyszínévé avatta az általa vezetett Artus Stúdiót. Ebben a műhelyben született meg a műfajilag nehezen aposztrofálható Hermész 13.
Goda Gábor merészen váltott, és ebbe a váltásba „belehajszolta” szintén nyughatatlan természetű kollégáit is, hogy együtt mutassanak új utat, új lehetőségeket a lassan betokosodó, önismétlő kortárs művészetnek. Goda a megújulás lehetőségét – több kortársához hasonlóan – a művészeti területek közti diszciplinaritásban keresi, ahol a műfaji határok teljeses feloldódnak. Míg a legtöbb általam látott, színházi falak közé vagy alternatív előadói térbe terelt előadásban kényszerű házasságokat kötnek a műfajok, addig Godánál természetes, elválaszthatatlan kommunát alkotnak. Formai szempontból, az arányok tekintetében megfigyelhető, hogy Goda minden műfajt egyenlő mértékben használ, míg más alkotók csupán „dekorálnak” egy-egy máshonnan kölcsönzött, szervesen nem kapcsolódó elemmel (például nem illeszkedő vetítéssel) vagy akár egy másik műfajjal. De ennél sokkal fontosabb, hogy ki honnan indul ki. Goda Gábor mindig a dolgok mélyére néz, ontológiai kapcsolatokat keres, vagy épp fordítva: egy jelenség kapcsán maga épít fel logikus filozófiai összefüggés- és szimbólumrendszereket. Hosszasan próbál értelmezni, megfejteni, újragondolni, és ezzel párhuzamosan teljesen figyelmen kívül hagyja a körülötte formálódó kortárs trendeket. Szerencsére. Talán ő az egyetlen alkotó ma Magyarországon, akinél ennyire tisztán érzem, hogy nem akar megfelelni semmilyen konvenciónak, hanem a magányos művészek útját járja; közben újabb és újabb metodikákat dolgoz ki a művészi megismerésre. Az, hogy nem akar megfelelni, nem közönség- és szakmaellenes, pökhendi attitűd vagy allűr. Már azért sem, mert kísérleteibe az együttes szívélyesen avatja be az erre nyitott érdeklődőket.
Az este folyamán egyébként számos különféle helyzetbe kerülünk, újabb és újabb atmoszférák, világok teremtődnek körülöttünk. A nyitó jeleneteket tudományos előadás követi: a művészettörténész témája a napábrázolás. Aztán közösen vándorlunk a kísérleti szobába, ahol véletlenszerűen kapott párunkkal közösen vállfa hangszert készítünk, és annak „fülbemászó” hangját vizsgáljuk. A klasszikus színháztérben is elidőzünk néhány percet. Először egy íjász lövi ki nyilait (tizenhármat), és a látványtechnika segítségével a céltáblák éppen a behatolás helyénél jelennek meg. A suhángos táncjelenet alkalmával a gyakorlott és ismert táncosok virtuóz koreográfiát mutatnak be. Majd színre lép maga a társulatvezető, hogy módszereiről verbálisan is számot adjon, és beszámoljon az est létrehozását szolgáló kísérleteiről. Goda Gábor be kíván avatni bennünket azokba a filozófiai vonalakba, amelyek alapján az előadást létrehozták. Az „amint fönt, úgy lent” legfőbb szimbólumaként a fát említi, melynek gyökere és lombja egyszerre növekszik. Akárcsak Fitz Péter 1988-as Életfája a világkiállítás magyar pavilonjában. Goda Gábor is a maga népnevelő arcát mutatja, de nem a szó pejoratív vagy klasszikus értelmében. Mondhatnánk azt is: próféta, aki fáradhatatlanul hirdeti, hogy a művészet csodálatos, elgondolkodtató, felfedezésekkel teli, izgalmas utazás. Szabó Réka gegjeit juttatja eszembe a humoros méricskélős jelenet, amelyet – éppen ezért – nem érzek eredetinek. A másik teremben a hajlongó növény-testek egymásba kapaszkodása „az akarattal szembeni közeledés” szép jelképe lehet. A derékig földben álló két meztelen táncos lehunyt szemmel, átélten teremt meghitt pillanatokat az ipari térben.
Végezetül álljon itt Vadnay Emma néhány sora, melyben az alant-fönt fogalompárt a művészetekre vetítve a következőképpen értelmezi: „A művészetre is azt mondják, hogy csak akkor igazi művészet, ha nemcsak a szépet ábrázolja, hanem az őstípusból is lehoz valamit. Az igazi mestermű több, mint földi dolgok ábrázolása. Az égi dolgok is beléjátszanak. Az igazi művész egy kissé olyan, mint a pap: lehozza a fönti dolgokat az alantiakba, és ezzel megszenteli az alantiakat.”
Hermész 13
(Artus Kortárs Művészeti Stúdió)
Létrehozta és bemutatja: Bodóczky Antal, Gergely Attila, Goda Gábor, Kocsis Gábor, Lőrincz Kriszta, Nagy Csilla, Oldal István, Réti Anna, Samu Bence m. v., Téri Gáspár, Virág Melinda m. v.