Kutszegi Csaba: Kétszeri egykimondás
A Basta così! nagy durranása az, hogy nincs benne durranás.
A visszaszámlálások legvégén (a zérónál) általában útjára indítanak egy űrhajót, vagy kilőnek egy rakétát, de ha mégsem, legalább valami nagy durranás történik. Ezzel szemben a Basta così! nagy durranása az, hogy nincs benne durranás. Az előadás így szerénykedik a kortárs táncalkotások között, pedig akár hivalkodhatna is: mert – és ez az igazi ritkaság! – hatásvadász extremitások nélküli, tárgyra és anyagművelésre koncentráló, intellektuális invencióval, értelemmel és érzelemmel teli előadás.
Durranás már azért sem jöhet létre, mert a táncosok a visszaszámlálásban csak a kettőig jutnak el (a nulláig egyszer sem), és az egyet is csak kétszer (az előadás elején és a végén) ejtik ki. A tíz és kettő közötti csökkenő számsor felmondása (Arany Virág hangulatos, kézfejmorzsolgatós, tétován izgatott felvezető szólója után) teljes sötétségben kezdődik el. A mindhárom szereplő által többször elmondott számsor hallgatása eleinte unalmasnak tetszik, később viszont meglepődve tapasztalom: a sötétben „látom” a hulló számokat. Lelki szemem ugyanis, átmeneti vakságra kényszerítetten is, tréfát űzve, incselkedve „tovább lát”: a csökkenő számsorok felhangzásával párhuzamosan színes, függőleges oszlopokat fest a feketeségre. Nem állítanám, hogy minden néző számára magától értetődő volna eme vizuális fantáziálás, de abban biztos vagyok, hogy a koreográfus Pataky Klári a kezdetekkor nem céltalanul sulykolja belénk e sajátos visszaszámlálást.
A koreográfiában két nő és egy férfi szerepel, mozgásukat, akcióikat szemlélve kínálkozik a feltételezés: bonyolult társas kapcsolatrendszerről, esetleg szerelmi háromszögről van szó. Ez biztosan benne van a pakliban, de az előadás ennél többről szól. A kettesnél minduntalan megtorpanó visszaszámlálás ugyanis a kimondhatatlanság és hiábavalóság érzéki-gondolati kontextusába helyezi a kapcsolatok változásait megfogalmazó jeleneteket. Az egyértelműség látszatát két rövid pillanatra megteremtő kétszeri egykimondás között rövidebb-hosszabb tételek váltják egymást, mindegyikre jellemző, hogy bennük valamely, előzményekben megismert motívum újra terítékre kerül. Állandó eszközként jelen van az ellenpontozás is: a gyorsat, a markánsat visszafogott, csendesebb líraiság követi.
A csökkenő számsor rendszeresen visszatérő auditív sulykolása az állandó süllyedés, lefelé csúszás hangulatát is felkelti. Mintha a kapcsolatokat (és az önértékelést) a folyamatos (le)csúszásveszély közepette kellene a fenyegető mélybe zuhanástól megmenteni. Érződik, hogy komoly a tét. Az egy kimondását kölcsönös és ön-szájbefogással akadályozzák meg – egyre brutálisabban: az egyes tételek közötti zene nélküli részekben egymás „fizikai színházi” vegzálása zajlik, a másik testére ugrálással, földbe taposással, egyéb erőszakos társ- és önkorlátozással. Néhányszor egyértelműnek tetszik, hogy a lányok a fiút (Grecsó Zoltán) akarják maguknak megszerezni, de valójában működő kapcsolat kialakítására és legalizálására ugyanannyi esélyük van, mint a számsor végigmondására. A hátsó, bevilágított fehér fal is a korlátok közé kényszerültség, a bezártság szimbóluma. Nekitámaszkodva, „ráragadva”, előtte ügyesen megkoreografált, látványos akciók zajlanak, amelyekben az elmenekülni szándékozó fiút visszatartják.
A számsorok felmondása sohasem egyforma: az intonálás tempója és intenzitása folyton változik. Sőt: a tízes magasságából kezdődő ereszkedés gyakran a kettő ismételgetésével végződik. Többször is elkerülhetetlenül vizualitásba transzponálom a hallottakat: a kettő egyre gyorsuló ismételgetésénél belül zuhanó apró, de súlyos tárgyat látok, amely földet érve néhányszor keményen pattog. Ha magamban nem fordítanám látványra a hallványt, a pusztán verbális közlésből is kiérteném: a kettő utáni tartományt erős fal védi, átütése csak kivételes pillanatokban sikerülhet. Egy idő után az a benyomásom: a ritmikusan ismételgetett, kimondott számok a Basta così!-ban tánccá válnak. Ez azt bizonyítja, hogy a visszatérő verbális betét nem odavetett, szünetkitöltő, érdekességkeltő üres szavak halmaza, hanem színpadi (mozgás)nyelvbe szőtt motívum. Egyéb szavak nem hangoznak el, de másfajta emberi hangadás szerepel: a fiú a két lányt (majd később a lányok a fiút) artikulálatlan üvöltéssel távol tartja a szintén egy végpontot képező hátsó faltól. Ezekben a részekben a hang vizuális szerepe (itt: mozgásgenerálása) konkrétan látható: a leüvöltött szereplők visszatántorodnak. A csökkenő számsort többször némán (hangtalan szájmozgással) is megkísérlik felmondani, de hiába: az egy akkor is kimondhatatlan marad. A kísérletezést mégsem adják fel.
Néhány tánctétel zenei kísérete nosztalgikusra hangszerelt kávéházi tangó. Talán belemagyarázás, de bennem erősödik az érzés: a koreográfia azt az üzenetet is megfogalmazza, hogy egyértelműségre lelni a mában ugyanolyan, pusztán illuzórikus vágy, mint a képzelet szárnyán történő valóságos múltba visszatérés. Mintha ezt énekelné a kiválóan válogatott, tartalmas, de fülbemászó kortárs zenei montázsban rendszeresen felhangzó „múltból szóló” muzsika.
A kimondhatatlan kimondását megcélzó, hiábavalónak tetsző kísérletezést a darab végén mégis siker koronázza: Dányi Viktória egyszer csak – felpörgő össztánc közben, határozottan, de szinte indokolhatatlan véletlenszerűséggel – a kettő után egyet is mond. De – még néhány perióduson át – minden ugyanúgy folytatódik tovább. Durranás nincs. Legfeljebb a lefelé csúszásban egy fokozattal közelebb kerültünk a nullához.
Basta così! (MU Színház)
Zene: montázs. Fény: Szirtes Attila. Jelmez: Nagy Viktória. Asszisztens: Nagy Csilla. Koreográfia: Pataky Klári.
Táncolja: Arany Virág, Dányi Viktória, Grecsó Zoltán.