Szántó Judit: Vissza a miocénhoz
Lajos Sándor adaptációja egyszerű programot követ célszerűen: harmincvalahány villámjelenetbe emeli át az anyag drámaibb, sűrítésre alkalmas mozzanatait.
Friedrich Dürrenmatt egyszer kijelentette: kritikusai egyre a mondanivaló aranytojását kérik rajta számon, amelyet ő nem hajlandó megtojni. Nyilatkozhatott volna hasonlóképpen Karel Čapek is, akinek 1936-ban íródott nagyszabású utópikus sci-fije, a Harc a szalamandrákkal az istennek se hagyja magát a fasizmusra vonatkoztatni, noha Németország szerepel benne, de csak mint a szalamandrák veszedelmes elszaporodásának és növekvő agresszivitásának egyik, a többi tőkés országgal egy ívású felelőse. A művet tekinthetjük kétségbeesett diagnózisnak az emberről, mint sárkányfog-veteményről, amely az emberré nevelődő állatfajt is saját képére torzítja, de tekinthetjük figyelmeztetésnek is valamilyen, a levegőben lógó végzetes veszedelemre. Ma ez utóbbi aspektusa az aktuálisabb, és minden bizonnyal ez motiválta a Stúdió K-t is, amikor műsorára tűzte, és nem mellékesen visszahozta Čapeket a rózsaszín szimpátiái miatt rámért feledésből.
Lajos Sándor adaptációja egyszerű programot követ célszerűen: harmincvalahány villámjelenetbe emeli át az anyag drámaibb, sűrítésre alkalmas mozzanatait. Ezáltal óhatatlanul elsikkad a részletekben rendkívül gazdag, sokoldalú folyamat érzékeltetése, és a szalamandrák metamorfózisa bursikózul kedves, készséges, gyöngytermelő élőlényekből, majd elnyomott rabszolgákból és brutalizált kísérleti alanyokból világpusztító nagyhatalommá csak erős fantáziával (és nem utolsó sorban az alapmű ismeretében) követhető, de a Stúdió K kedveli az ilyen vázlatos anyagokat, és megvannak a sok éven át kimunkált eszközei elfogadtatásukra. Bár ezúttal nem Fodor Tamás a rendező, de ő a spiritus rector: mindaz, ami a színpadon látható, tőle ered.
A rendező most a társulat egyik erőssége és a jelen nyolctagú színészgárdának is egyik tagja, Géczi Zoltán; sőt, ő tervezte a Stúdió K-ra mint „szegény színházra” ezúttal is jellemző minimáldíszletet, amelynek egyetlen eleme egy téglalapalakú asztallap; ennek ingatag alátámasztása viszont állandó erőfeszítésre, olykor mozgásszínházi bravúrokra készteti a szereplőket. (Lisztopád Krisztina ugyancsak kötelezőn szegényszagú jelmezei közül a szalamandrák egyenruháját kongeniálisnak találtam.) Az egyes jelenetek, hogy a szükségből erény kovácsolódjék, pepecselés helyett az utolsó, általában valamilyen frappáns fordulatot hozó mozzanatra vannak kihegyezve. Nyilván az adaptálóval összhangban kapott helyet egy betét is a szalamandrák magyar vonatkozásairól (ha hiszik, ha nem, Kovács János járt köztük), és a magyarok örökös lemaradásáról: nekünk bezzeg, tenger híján, nincsenek szalamandráink (ami jó lenne, ha igaz lenne).
Velem együtt bizonyára sokan eljátszottak már a gondolattal: a mai zaklatott, kusza, megannyi ismert és ismeretlen fenyegetéssel terhes korszak helyett nem lett volna-e jobb más, békésebb, áttekinthetőbb korba születni. A konzervatív, az emberi hatások elől elzárkózó szalamandrák jelszava Čapek szerint: Vissza a miocénhoz! Szép is lenne. Ehelyett szoronghatunk.Harc a szalamandrákkal
Írta: Karel Čapek, Lajos Sándor. Zene: Szakál László, Szakál Tamás. Látvány: Érsek-Obádovics Mercédesz, Opra-Szabó Zsófia, Lisztopad Krisztina, Géczi Zoltán. Rendező: Géczi Zoltán.
Szereplők: Cseh Judit, Hannus Zoltán, Géczi Zoltán, Lovas Dániel, Molnár Gusztáv m. v., Ollé Erik, Rusznák Adrienn, Varga Balázs m. v.
Stúdió „K”, 2009. május 7.