Kutszegi Csaba: Nyugaton (is) a helyzet változatlan?
Kun az ID-vel egy csapásra régi-új személyazonosságot, identitást biztosít a PR-Evolutionnak.
A PR-Evolution Dance Company kétrészes Trafó-béli estjén azt reméltem, hogy egy kicsit megnézhetjük magunkat messzebbről. A produkció beharangozójában az olvasható, hogy Kun Attila (jelenleg a Ballett Basel tagja) újra az általa alapított, és három éve nélküle működő együttesének készített darabot, és a másik egyfelvonásost is külföldön tevékenykedő hazánkfia, Mészáros Máté alkotta.
Már a Kun-koreográfia, az ID első perceiben arra gyanakodtam, a végére pedig határozottan meggyőződtem róla, hogy Kun Attila külföldön is Kun Attila maradt. Ez Kun Attilára kifejezetten jó fényt is vethet, akkor viszont a Nyugat (vagy legalábbis Bázel) valamennyire hunyó. Amikor Kun a Rambert Ballet-től tért haza, az ott eltöltött rövidebb idő generális lökést adott koreográfusi pályájának. Én még mindig a londoni iskola megtermékenyítő hatását vélem látni nem egy mozdulatkombinációján. Hogy megújulást most nem tudtam felfedezni, annak nyilván oka, hogy Bázel nem kifejezetten a kortárs tánc (és/vagy balett) fellegvára (most ősszel 1998-as Jirí Kylián-koreográfiát mutattak be – ez minőségi lehet, de bátran élenjáró aligha).
Mielőtt csak Bázelen vernénk el a port, megkockáztatom: az utóbbi években mintha Nyugatról általában sem érkeznének markánsan újszerű, korszakalkotóan zseniális koreográfiák – de még a hírük se nagyon. A hozzánk és közelünkbe ellátogató méltán híres együttesek legfőbb erénye sokszor az, hogy meghatározó alkotóik következetesen hűek maradnak megszerzett színvonalukhoz, saját tudásukhoz, egyéni stílusukhoz. Ha ez így van, akkor a mi Kununk is globális européer.
Tartózkodom attól, hogy a világ táncéletének trendjeiről nagyvonalú megállapításokat tegyek, de Kun Attila rövid visszatérése kapcsán a magyar kortárs táncról megfogalmazódik bennem néhány következtetés.
Az ID-ben felüdülés (újra) látni, hogy a minimálisra redukált mozdulatok is koreográfiává tudnak összeállni, ha muzikálisak és ihletettek. Kun Attila nem fél apró, keresetlenül befejezetlen kézmozdulatokkal operálni, hosszú szólóban prezentálja (megint) a sajátosan egzaltált egyensúly-kilengések sorozatát, felfokozott mimikával is táncoltat, és sajnos – szinte kötelező elemként – egy meglehetősen színvonaltalan és teljesen felesleges verbális dialógust is beszerkeszt a táncjelenetek közé. Ez utóbbi ellenére is – a darab címéhez illően – Kun az ID-vel egy csapásra régi-új személyazonosságot, identitást biztosít a PR-Evolutionnak.
A Változó című Mészáros Máté-koreográfiából viszont pontosan a személyiség, az egyéniség hiányzik. A tehetséges, energikus táncos-koreográfus jelenleg az Ultima Vez tagja. Az erőteljes „fizikalitásáról” híres belga csapat hatása alól Mészáros láthatóan nem vonja ki magát. Ez nem lenne baj, de mintha a mérce magasra került volna: nem tombolnak, nem ütnek eléggé sem az alkotói, sem az előadói energiák (utóbbi nem a táncosok, köztük Mészáros odaadásán múlik). Értelem és minden apró részletre érvényes motiváció nélkül a mozdulatgazdag koreográfia is csak felszínen marad. Talán nem véletlen az sem, hogy a fiatal alkotó szükségesnek érezte egyéb hangsúlyos eszközök alkalmazását is (kötélen lógó ruhasüvegek, kúp alakú víztartályok, rituális mosdás stb.). De minden igyekezete ellenére a Változóban csak azt figyelhettem meg, hogy elmélyült interiorizálás híján a mégoly erőteljes hatások sem képesek megtermékenyíteni a koreográfust. E téren (is) a helyzet változatlan.
ID / Változó (PR-Evolution Dance Company)
Zene: Falucskai Adrián – montázs. Fénytervező: Vida Zoltán (Sz.Zs.-nak). Jelmez: Kalicz Klára. Koreográfia: Kun Attila (ID); Mészáros Máté (Változó).
Táncművészek: Nemes Zsófia, Sebestyén Tímea, Tonhaizer Tünde, Baranyai Balázs, Mészáros Máté, Varga Csaba, Zsíros Gábor.
Trafó – Kortárs Művészetek Háza, 2010. november 9.