Adorjáni Panna: Külcsíny, belbecs
…mire megszülethetne egy valóságosan átélhető jelenet, mindig elcsattan egy poén, vagy történik valami, és visszahullunk az operett műanyag világába.
A k2 Színház Röpülj, lelkem! c. előadása első ránézésre mintha pimasz fricska volna: Benkó Bence és Fábián Péter rendezők ugyanis operett-rendezésre adták a fejük, a műfajválasztásuk pedig látszólag ironikus, hiszen szinte érthetetlen, hogy miért másért vesződne egy ereje teljében levő csapat ezzel az idejétmúlt és ideológiáktól sem mentes formával, mint azért, hogy borzolja a mindenféle kedélyeket. A Röpülj, lelkem! viszont nemcsak egyszerű poén, hanem komoly vállalás is: eredeti szövegkönyvvel és zenével, háromtagú zenekarral és relatíve terebélyes stábbal, dinamikus díszlettel és három felvonással (a darabot a rendezők mellett Horváth Szabolcs és Szabó Sipos Ágoston is jegyzi). Legnagyobb vállalása viszont az – és kérdés, hogy ez mennyire bizonyul jó döntésnek –, hogy a befektetett erőforrások, energia és munka mind-mind egy bonyolult és igényesen kivitelezett prank (‘csíny’) szolgálatában áll.
A k2 produkciója két aspektusát illetően csúszik félre: egyrészt mentes mindenféle feszültségtől, és ezért könnyen érdektelenné válik, másrészt különös színházi nyelvvel operál, amely nehezen értelmezhető jelentésekkel terheli a látottak értelmezését. A feszültségteremtés sikertelenségét abban látom, hogy mind a választott forma, mind pedig a tulajdonképpeni sztori ironikus: az avarok és magyarok közötti abszurd ellentét egyértelmű utalás a jelenlegi Magyarország tudathasadásos állapotára, ahogyan az ősmagyar értékek (mint például a sámán-show, a töltött káposzta vagy az operett) egzotikus kihasználása ugyancsak eszünkbe juttathat felszínes népművelői tendenciákat, a politika és művészet egyértelmű összefonódása pedig ismét parodisztikusra eltúlzott allúzió. Vagyis a történet és a metatörténet egyértelműen olvasható, ismert, és egy olyan közös tudásra épül, ami tipikusan magyar és hangsúlyosan mai. Nincsen valóságos bonyodalom vagy dráma, többértelműség vagy bizonytalanság sem a cselekmény kimenetelét, sem pedig a mögötte rejlő gondolatiságot illetően, és ehhez az egyértelműséghez hasonlóan egyszerű forma társul. Bizonyos jelenetekben van ugyan lehetőség arra, hogy a Röpülj, lelkem! ne csak csavaros, hanem okos és bonyolult is legyen – ilyen például az avar Baján Léna és Károly mellékszála vagy a valamikori független színészek véletlenszerű összetalálkozása –, de mire megszülethetne egy valóságosan átélhető jelenet, mindig elcsattan egy poén vagy történik valami, és visszahullunk az operett műanyag világába. A harmadik felvonás, amelyben a szereplők a parlament tetején ücsörögve várják a véget, némiképpen változást hoz ebben a felállásban, és ez a hosszan kitartott kép és pillanat az előadás legjobb része, amely a legtöbb lehetőséget tartalmazza és váltja valóra, kezdve az egykedvű töltött káposzta-evéssel, a komótosan kitartott csendeken és ücsörgésen át egészen a Züfecből már ismert Kicsi kameó-szerepléséig, aki Karbantartó Zoliként régmúlt időkről beszél. De egyrészt már kissé késő gyorsan elkomolyodnunk, másrészt a poénok itt sem maradnak ki, és ezért az egyébként ígéretes harmadik felvonás nem csattan úgy, ahogy csattanhatna.
A Röpülj, lelkem! másik különös jellemzője, hogy tele van tűzdelve színházi és filmes, popkulturális és aktuálpolitikai hivatkozásokkal, ám ezek az utalások olyan gyakoriak, hogy végül ellehetetlenítik azt, hogy valami más is megszülethessen, mint egy néha pengén, máskor kissé laposra vágott asszociatív kollázs. Minthogy ez a hivatkozás-rendszer tulajdonképpen az előadás szervezőelve, ezért az utalások és poénok, képek és panelmondatok egymást szülik újra, de nem halmozódnak olyannyira, hogy teljes, sajátos zagyvasággá legyenek. Mindegyre felismerni vélem például a Mohácsi-testvérek színházi nyelvének lenyomatait mind a színészkezelést, a jelenetezést és a dramaturgiát illetően, néha konkrét előadások ugranak be, és elgondolkodom azon, hogy vajon miért kötődik ilyen erőteljesen egy pályája elején levő alkotó(páros) és/vagy alkotói közösség egy másfél generációval előtte járó alkotó(páros)hoz és/vagy színházi nyelvhez. A Röpülj, lelkem! legnagyobb lehetősége és mulasztása számomra ebben áll: bebizonyosodott, hogy a k2 képes megírni és rendesen megcsinálni is egy komplett operettet, és a befektetett munka és energia is egyértelműen példaértékű. Nem derül ki viszont, hogy színházilag mit gondol Benkó és Fábián (és Horváth és Szabó Sipos) az operettről mint műfajról, ahogyan az sem, hogy a magyar színházi hagyományban esztétikailag milyen helyet foglalnának el. A saját, radikálisan megkülönböztető hang keresése vagy meghatározása ugyan nem sürgethető vagy előírható, ám ennek hiánya a Röpülj, lelkem! esetében különösen érződik és hibának tűnik. A műfajok, örökségek, utalások tömkelegében eltűnik valami, ami lehet, hogy nem „merőben új” vagy „innovatív”, de ami által mégis megfogalmazódhatna valami, ami csak itt és csak most, csakis ebben az előadásban jöhet létre, amitől az, amit látunk, mégiscsak új alkotás, és ami miatt – nem utolsó sorban – a k2 meg k2.
Horváth Szabolcs–Szabó Sipos Ágoston–Fábián Péter–Benkó Bence: Röpülj, lelkem! – k2 Színház – Szkéné
Szereplők: Borsányi Dániel, Lovas Rozi, Viktor Balázs, Boros Anna, Domokos Zsolt, Rózsa Krisztián, Piti Emőke, Horváth Szabolcs, Szabó Sipos Ágoston, Héjja Katalin, Csizmás András, Georgita Máté Dezső, Papp Barbara, Erdélyi Adrienn, Pignitzky Ádám, Kicsi
Látvány: Jeli Luca. Koreográfus: Gyöngy Zsuzsa. Technika: Kicsi. Látványtervező-asszisztens: Dabóczi Noémi. Rendezőasszisztens: Erdélyi Adrienn. Rendező: Fábián Péter, Benkó Bence