Dohy Anna: Pszeudo színház és tojáslé: duókísérletek
Két duó, két merőben eltérő, de korántsem tökéletes megközelítés. Az egyik túl kevés, a másik túl sok.
A zenész és a táncos kapcsolatát vizsgáló két produkció közül Dányi Viktória és Porteleki Áron Amíg te dolgozol című előadását a SÍN Kulturális Központban láthatta a kis létszámú, de annál barátságosabb közönség. Betekintés egy próbafolyamatba, az alkotói metódus közönség elé tárása, a művészet szerkezetének vagy a tánc anatómiájának kiteregetése érdekes kiindulási alap lehet, ugyanakkor, ha az alkotók nem lépnek ennél tovább, önmagában nem elég egy egész estés produkcióhoz.
A Mu Színházban bemutatott P@88wOrLd című darab szinte mindenben az ellenkezője Dányi Viktória és Porteleki Áron szerethető, de kicsit híg előadásának: bonyolult, hatásvadász eszközökkel és nagyon mélynek szánt jelentésrétegekkel igyekszik egy komoly üzenetet és drámát vázolni a színpadra. Sajnos egyik sem sikerül. Az üzenet sekélyes, a tálalás didaktikus és semmitmondó, a táncmozdulatok mesterkéltek.
Már a legelső mozdulat félresikerült: míg Ujszászi Kinga hegedűfutamait hallgatjuk, magas sarkú cipőben billegő nőalak körvonalai bontakoznak ki a derengő fényben. Ujszászi Dorottya lába megbicsaklik, kibillennek a sarkai – már ebben a pillanatban valami elveszett az előadás hitelességéből, ugyanis egyetlen pillanatig sem tudom elhinni, hogy a mozdulat a gravitáció és a test egyensúlyviszonyainak természetes következménye lenne. Átsüt rajta a mesterkéltség, holott nyilvánvalóan nem ez az alkotók szándéka.
A darab első felében a táncos billegéseit csodálhatjuk, mint a feminin szerepek sekélyes kritikáját. A latin és a kortárs absztrakt tánc nem áll eredendően távol egymástól – számos példa van a két műfaj eredményes fúziójára – de ebben az esetben nem hozott létre többlettartalommal bíró kohéziót a műfajok találkozása a színpadon. A magas sarkú cipő többszöri le- és fölvétele, az elsőre még humorosnak ható, de túlságosan hosszúra nyújtott szexparódia, a női test kiszolgáltatottságának megmutatása elsősorban az előítéletek kiforgatását célozza, de végső soron éppoly sztereotip lesz, mint az általa bírált gondolkodásmód. A mozdulatokat akár még szépnek is mondhatnánk, ha a koreográfia nem hasonlítana annyira egy túlgondolt tornászversenyre, amelyben az elemek hibátlan bemutatása többet számít az őszinteségnél és önazonosságnál.
A darab második részében a földre kerül a színpad hátsó felét leválasztó pukkanós fólia, és belép a színre a másik táncos, Frigy Ádám is. A kreatív eszközhasználat és a változás izgalmat csempész az eddigi egyhangúságba: a fólia hangos pukkanásokkal kíséri a táncosok minden lépését, bele-bele szólva a hegedűszóba. Az előzőekhez képest egészen izgalmas, újszerűen ható ritmuskísérlet következik. A két táncos fokozatosan mozdul bele a dobolásba, alakítja át az ütögetés ritmikus mozdulatait táncmozdulatokká. Mintha egy függőlegesre tervezett koreográfiát valósítanának meg vízszintes irányban.
De vajon miért kapcsolódik be a táncba néha Ujszászi Kinga is? Természetesen nem kell a zenésznek örökké a táncosok mögött, háttérben maradnia, de az, hogy esetlenül bele csetlik-botlik a két táncos mozgásába anélkül, hogy valóban értelmező módon tenne hozzá a koreográfiához, nem tesz jót az amúgy sem biztos lábakon álló produkciónak.
A probléma valódi gyökere azonban még csak ezek után mutatkozik meg. A színpad hátsó sarkában egy halom feketére festett tojás várakozik (az első pillanattól nem kérdés, hogy milyen céllal). Az első tojást a táncospár úgy dédelgeti, mint egyetlen gyermekét. Csodálják, óvják, szeretgetik, mosolyognak rá. Ha valakinek nem lenne még elég egyértelmű, hogy miről van szó, elmagyarázzák: a tojás rákerül a táncosnő hasára, majd melléjük gömbölyödik Frigy Ádám magzatpózban. A tojás ezután természetesen összetörik – ez vezet a konfliktus megjelenéséhez, mely egy másik párkapcsolati modell kibontakozását eredményezi. A nő kétségbeesetten védi a tojást, a férfi pedig egyre erőszakosabban próbálja megszerezni, végül állatias ösztönlénnyé változva összeharapja és nyálkás tartalmát a táncosnő vállára folyatja.
Az események közben zenész társuk dobálni kezd egy harmadik tojást. És igen, elejti. És igen, ez ledöbbenéshez, ijedelemhez, és végül egy minden-mindegy tomboláshoz vezet, mígnem az egész színpad és az összes szereplő úszik a tojásban, egy kevés még a nézőkre is jut. Erotikus, őrült, önpusztító tobzódás fojtja tojáslébe az előadás romjait.
Képek forrása (Big Blonde & John)
Dányi Viktória-Porteleki Áron: Big Blonde & John (Amíg te dolgozol)
Alkotók, előadók: Dányi Viktória, Porteleki Áron. Zene: Porteleki Áron. Rendező: Dányi Viktória. Dramaturg: Zsigó Anna. Fény: Dézsi Kata. Fotó: Hevér Zsófia. Produkciós vezető: Rácz Anikó
Dot.Consla Company: P@88wOrLd>
Alkotók-előadók: Ujszászi Dorottya, Frigy Ádám. Hegedűn közreműködik:: Ujszászi Kinga. Elektronikus hangzás: Mádi László. Fény: Vajda Máté. Konzultáns: Quan Bui Ngoc (VN/B), Téri Gáspár. Koprodukciós partner: Műhely Alapítvány