Koltai Tamás: Operaverseny túl a félidőn
Messzire vezető kérdés lenne, hogy egy ilyen fesztivál előadásain nálunk miért nem lógnak a csilláron is.
Tíz napja zajlik a nemzetközi MEZZO Fesztivál. Fiatal operaénekesek versenyeznek. Nem gátfutásban, nem is a magas „C” kiéneklésében. A tekintélyes zsűri a komplex énekes-színészi teljesítményeket méri, amelyek részei egy-egy teljes operaelőadásnak. (Előzsűri válogatta ki a jelentkezőkből öt XX. századi opera főszereplőit öt világváros öt produkciója számára, amelyek egymás után mutatkoznak be Szegeden.) A tekintélyes zsűri fölfigyelhet az amerikai Kristin Sampson szép szopránjára és jó énektechnikájára, de ha érti a feladatát, nem fog díjat adni neki, mert hiába énekelte el tehetségesen az Adriana Lecouvreur címszerepét, rendezője katasztrofális helyzetbe hozta. Az énekesnő pózol. A legkevesebb, hogy már-már haldokolva, elalélás közben kell akkurátusan kigombolkoznia és szimbolikusan megszabadulnia földi önmagától. Michael Sturm az a rendező, akitől elég egyetlen produkciót látni ahhoz, hogy soha többé ne kívánjunk megnézni tőle egy következőt. Cilea operáját, amely évszám szerint épp, hogy átlépte a XX. század küszöbét, de még az előző század része (figyelemre méltó, hogy a Szegedi Nemzeti Színház, egy valamikor virágzó városi operakultúra színhelye még ezzel a több mint óvatos választással sem tudta megtölteni a nézőterét), öntetszelgő keresettséggel állította színpadra, amelyben még a mű alapvető viszonyait sem sikerült tisztáznia. Ebben a kaotikus blöffben nem hogy a néző, az énekesek sem igazodtak el. A modernitás címszavával a legavíttabb, üres konvenciót kaptuk.
A közbeékelt előadásról jó lenne megfeledkezni. Részint mert maga a mű, Gershon Kingsley és Michael Kunze Raoul című operája (?) értékelhetetlen, részint mert ennek következtében a versenyzők produkciója is az. A Wallenbergről szóló darab gondolatilag iránytalan, dramaturgiailag szervetlen, zeneileg ihlettelen. (Finoman szólva eklektikus, kevésbé finoman zagyva.) Nincsenek sem emberi, sem muzikális karakterei, dokumentarizmusa lapos, empátiája felszínes, színszerűsége minimális. Julia Haebler, a brémai színház rendezője valami semleges stilizációs eszközkészlettel küszködik, a végig áljelenlétre és áltevékenységre korlátozott, balkonra zárt „versenyénekesek” – Violaine Kiefer és Beöthy-Kiss László – szenvednek (a címszereplő Marcin Habela fejéhez kap, ha rossz hír várja), a hallgató-nézőről nem is beszélve.
A Ward-opera példamutató amerikai-magyar koprodukciója – mikor és hol láthatnánk különben Magyarországon ezt a fogyasztható kortárs darabot? – bizonyítja, hogy nem a fesztivál szándékában és az alapelgondolásában van a hiba. Az önmagában több mint jó. A hátralevő két előadás még megfordíthatja az értékarányt, s erre minden reményünk megvan.