Kutszegi Csaba: Pőrén pörögve a parkban
Az igazi művészet, az ütős-hatós anyag, a tuti fix, a nagyon jó képes az érzékek felszabadítására.
– A színész már próbafolyamat elején mélyre hatóan elemzi a darabot, vagy inkább a „saját dolgával törődik”, és először csak a felszínen keresgéli a megfelelő technikai eszközöket?
– Ha az ember előzetesen ismeri a darabot, már a próbafolyamatban vannak prekoncepciói. Mivel A park magyarországi ősbemutató volt, nem ismertük. Döbbenten hallgattuk, miről szól, mi is ez egyáltalán, eleinte semmit sem értettünk, csak annyit fogtunk fel, hogy nagyon nehéz dolgunk lesz.
– A rendező, gondolom, már az első olvasópróbán azzal indít, hogy elemzi a darabot. Alföldi Róbert is ezt tette?
– Mondott szépeket, gömbölyűket, de ha ennyire ismeretlen a darab, hiába is adna elő rögtön átfogó gondolatokat.
– Milyen neked szóló rendezői instrukcióra emlékszel? Melyik ugrik be elsőként?
– Még a próbák elején egyszer azt mondta, hogy nagyon jól áll nekem a szerep. Számomra ez volt a legjobb, legfontosabb instrukció, mert a lelkemnek jólesett. Én az a típus vagyok, aki hagyja magát. A nulláról indulok, nem tudok semmit, mintha egy asztallábat küldenének be a színpadra… De hagyom magam. Amikor az Új Színházban a Háromnővérben életemben először dolgoztam együtt Robival, már kiderült: tud vezetni. Egyértelmű, tiszta instrukciókat ad. Ő magának nagyon pontosan elemez, de neked csak azt mondja meg, hogy mit kell tenned. Azért, mert azt gondolja, hogy a lelked, az nem kérdés, az úgyis ott van.
– Hallani olyan rendezőkről is, akik sokat filóznak, világ-megváltanak, vagy legalábbis a színészekkel közösen alakítják ki a koncepciót. Olyan daraboknál, mint A park, nem hiányzik valami ilyesmi?
– Megmondom őszintén, nekem nem. Nem vagyok híve a „maszatolásnak”. Hozzám beszélhetsz órákig, nem kérdezek vissza, de amit mondasz, elraktározom. Aztán megpróbálom megmutatni, hogyan értettem meg. Az ilyen „párbeszédet” szeretem, nem a nyammogást.
– Ki ez a Titánia Botho Strauβ Parkjában? Földre szállt istennő, evilági hús-vér asszony vagy egy összetett metafora?
– Shakespeare Szentivánéji álomjában a varázsszer egy különleges virág „alvó szemekre csöppenő leve”, ugyanez Strauβnál…
– Talizmán.
– Igen, de a darabegésznek van olyan olvasata is, hogy az igazi csodaszer Shakespeare maga, vagy általában a művészet. Képes manapság a művészet – jó értelemben – az érzékek felszabadítására?
– Elméletileg képes rá. Az igazi művészet, az ütős-hatós anyag, a tuti fix, a nagyon jó – az igen. Az egy hatalmas fegyver, amivel lehet operálni. A park arról is szól, hogy megkaphatod a lehetőséget, hogy a művészet által hassál, de egyáltalán nem biztos, hogy a végső hatás pozitív lesz. De a negatívum megmutatása is hathat pozitívan az emberekre. Ahogy az előadáson megszületik a bikától a fiam, az az Antikrisztus, az példa lehet arra, hogy mit kell elkerülni.
– Meg lehet fogalmazni röviden az előadás jelentését, legfontosabb mondanivalóját?
– Szerintem nem. Mert a XXI. század állati bonyolult. Sok rétege van az életünknek. Ha belegondolsz, a párkapcsolatban isteni, küldetéses tudat kell ahhoz, hogy emberek negyven-ötven évig együtt tudjanak élni, fel tudjanak nevelni embereket, és még mindig jó érzéssel meg tudják érinteni egymást, emlékezzenek arra, milyen jó volt régen az ágyban.
– Ezek szerint az előadás vége happy end? Mert az emberré válás pozitív esemény Titánia és Oberon számára?
– Inkább szomorú. Oberonnak sikerül visszamennie embernek, annyira, hogy senki, még Titánia sem ismeri fel. László Zsolt ebben a részben egy szomorú, emberi felkiáltójel.
– Tehát nem boldog, nem elégedett?
– Azt hiszem, nem elégedett. De elmondhatja, hogy megpróbált mindent. Az annyira szép, amikor Zsolt azt mondja: Titánia, adjuk fel, a szerelem veszített. Olyankor azt érzem, hogy mégis ad magának – és az emberiségnek – egy újabb lehetőséget. Ez szomorúan szép.
– És Titánia? Ő mintha nem válna igazán emberré.
– Titánia olyan, mint a tenger, mint az apály-dagály, állandóan mozog. Ő nem tud kilépni a mókuskerékből. Tovább pörög a története a borzalmas fiával. Az előadáson hátul, a kulisszák mögött rengeteget kell öltöznöm, futkosnom pucéran, bele kell bújnom a véres tehénseggbe, lemossák rólam a fekete agyagot. Hátul mindig érzem a pörgést: működtetni kell az életet, húzni kell a szekeret, hajtani kell a lovakat. Elöl, a színpadon más a helyzet: ott teljesíteni kell a feladatot. De a kulisszák mögött Titániából érzem, hogy a nőiségnek, az anyaságnak az a lényege, hogy pörög, pörög, pörög… Mint a csillagszóró, csak soha nem ég el.
– Mintha a színházi életnek is egyre inkább a pörgés lenne a lényege. Itthon nemigen hallani már másfél évig is eltartó próbafolyamatról, felkészülés céljából történő vidéki elvonulásról. Alföldi Róbert rövid időn belül három nagyszabású rendezést produkált a Nemzetiben. Mintha olyan gyorsan kéne legyártani a „varázsos” előadásokat, ahogyan Cyprian készíti A parkban a talizmánokat. Sokan azt szeretnék, ha a művészet olyan lenne, mint a fájdalomcsillapító tabletta: megvesszük, bekapjuk, hat. Visszautalva a már érintett kérdésre: ilyen pörgésben is képes működni a művészet?
– A tablettával kapcsolatban azt hiszem, igazad van. Talán Strauβ is azért választotta a varázsvirág helyett a talizmánt, mert ez utóbbi a korra jellemző gagyi, tucatáru, egy nap több száz legyártható belőle. De az a lényeg, hogy varázserőt csak Oberon tud kölcsönözni neki. Képes működni a művészet! El tudod képzelni, milyen az, amikor László Zsolttal bőrkabátban, alatta meztelenül, guggolunk egy bokorban, kiszámoljuk, hogy együtt százévesek vagyunk, összesen hat gyerekünk van, és arra várunk, hogy előlépve, szétnyithassuk a kabátunkat? Pénzzel ezt nem lehetne megfizetni. De azt gondoljuk, hogy mindez jelent valamit. Az emberek között, valahol mélyen működik is a művészet. A színpadon, a kiszolgáltatott helyzetben úgy van szükségünk a nézőre, mint egy falat kenyérre. Ez összjáték. Kellenek a lentről jövő energiák. És hiszek abban, hogy a nézőben maradandó nyomot hagyunk. Valahogy úgy, ahogy Oberon és Titánia az emberekben. A színésznek is küldetése van.
2009. március 31.