Koltai Tamás: Vörös és szürke
Az előadás szürreális fantáziajáték, amelyben a képzelet működését egyszerre segíti a perszonális kifejezésmód sokoldalúsága – ének-zene-tánc – és a színpadi masinéria.
A legelején az alig megnyíló vörös előfüggöny fedi föl Faust tartózkodási helyét, a gurítható, vörös szkájfotelt. A Szegedi Nemzeti Színház függönyére applikált merevítősáv lehetővé teszi, hogy lassú elhúzással a mögöttes tér különféle kivágatokban tárja föl magát. Néha csak egy-egy szelet látható a színpadból, Faust áriája alatt például a kivágat követi s ezáltal elvont térbe helyezi a rivalda vonalán végigsétáló címszereplőt. Faust vörös szalonkabátot visel, amelyet hamar levesz – az előadás végén majd Mefisztó (Mephistopheles) bújik bele. Mefisztónak vörös a nyakkendősálja és a kesztyűje. A vörös kesztyűs kéz először Faust lepedője alól bukkan elő, majd maga a „sátán” is az ágy réséből lép ki. ők ketten – a színdramaturgia jelzése szerint – egymást kiegészítő karakterek.
Az előadás a rendező Juronics Tamás és a díszlet-jelmeztervező Kentaur vizuális koncepciójára épül, ami a Faust elkárhozása esetében evidens, és mást jelent, mint más operák esetében. Berlioz műve a szó szoros értelmében nem opera – a szerző először a koncertopera, majd a drámai legenda műfaji megjelölést használta -, a hagyományos kritériumok szerint nem is színpadi mű, nincs dramaturgiai szerkezete, narratív cselekménye, nincsenek a szituációknak megfelelően viselkedő drámai karakterei, sőt szituációi sincsenek. Goethe Faustja inkább hivatkozás a zeneszerző számára, mint forrásmű, amelyből önálló ihletet merített. Egyes figurákra és epizódokra épített zenei karaktereket, de színpadi műegészként nem építkezik, csak egymás mellé tesz azonos hangsúlyú részleteket. A Faust elkárhozása epizódfüzér – találó lenne Faust-képek néven jelölni -, amelyben mindegyik jelenet önállóan kezelendő, s ezzel megelőlegez egy posztmodern interpretációt. (Ahogy Ronconi az őt érdeklő Peer Gynt-jelenetekből készített „kihagyásos” előadást.) Színpadi megjelenítését sokkal inkább ki kell találni, mint egy „rendes” operáét.
Az elidegenedett Faustot magába akarja olvasztani a szürke tömeg. A doktor láthatóan ki van borulva, idegesen nyomkodja a halántékát, a fotelba hanyatlik, ráül a könyvére, kihalássza a feneke alól, és hanyagul a földre dobja. Szimbolikus gesztus, László Boldizsár részéről kissé ügyetlenül, amatőr módon eljátszva. A tömeg megkergeti – körbeszánkáztatja – Faustot a fotellal, miközben szól a magyar mars („Rákóczi-induló”). Úgy tetszik, a tömegember és az individuum ellentétéről van szó, nem egészen világos, melyikük pártján kellene állnunk, a sokaság mindenesetre gunyorosan leutánozza az egyéniség (?) affektált mozdulatait. Faust ezután a szobájában ül az ágyán, a vízszintes padló hátul megemelkedik, az egész szoba függőleges síkba fordul a bútorokkal együtt – csak a kéziratok csúsznak le az asztalról és a padlóról -, majd az ágyrésből kilép Mefisztó. A padlósík háromszázhatvan fokos fordulatra is képes, a szobajelenet után átfordulva virágos rét lesz belőle, vízszintes helyzetében a kidudorodó réseken pattannak elő Mefisztó famulusai: egy nyolctagú táncos-„slepp”. (Margit alakja is itt „merül föl” Faust álmában, miután már a pázsitra vetítve mozgóképben megjelent.) Az Auerbach-pince kocsmázóinak szürke masszája lépcsős vasemelvény előtt mulat, erről a primitív plebsről most már egyértelmű a kritikai vélemény, a haverkodó Mefisztó és Faust megvető távolságban őgyeleg (Mefisztó Bolha-daláig nincs szerepük, „privátként” viselkednek). A Mar¬git-jelenetek forgószínpadon játszódnak, időnként elforog a traverz-erkély, belső emocionális csúcspontjait érzékeltetendő a hősnő – aki romantikus szabású, szürke csokros turnűrt visel – részint erotikusan nyújtózik az ágyon (Mefisztó itt is beveti specialitását: vörös kesztyűs kezét az ágybetétből kidugva bukkan fel Margit mellett), részint áriája közben sorban letépi a zsinórpadra erősített fehér csipkefüggönyöket.
A masinéria impozáns, csak túl hangos. (Legalábbis a bemutató előadáson az volt.) Ha a technikailag igényesen kivitelezett gépezet menet közben nagy zajjal jár, és néha az építkezés is átüt a falon, az nem elő¬nyös. A színpadi csodáknak könnyedeknek és zajtalanoknak kell lenniük, különben nem érik el a céljukat.
A zenében megjelenített akciókat a táncosok ko¬reográfiája közvetíti, például a vágtatást a fekete lovakon (a vörös szkájfotel itt is mozgásban van), vagy a Walpurgis-éjt, melyben a ködbe borult színpadot áttörik az elemlámpák fényei, s ahogy előrejönnek, bennünket is szembevilágítanak. Szép megoldás Margit végső apoteózisa a magasan, a proszcéniumpáholyok fölötti alkóvokban elhelyezkedő mennyei karral és a színpad közepére leereszkedő csigalépcsővel, amelyen a hősnő az „égbe” lépdel. (Kár, hogy a lépcső-effektet ellövik az elején, Faust is elindul rajta ismeretlen okból – ez csak egyszer hat egy előadásban, nem szabadna kétszer bevetni, ki kellene vele várni a váratlan befejezést.)
Hector Berlioz: Faust elkárhozása
(Szegedi Nemzeti Színház)Díszlet-jelmez: Kentaur. Világítástervező: Stadler Fe¬renc. Karigazgató: Kovács Kornélia. Rendezőasszisz¬tens: Pópity Tíme Klára. Vezényel: Gyüdi Sándor. Rendező: Juronics Tamás.
Szereplők: László Boldizsár, Érsek Dóra/Tóth Judit, Réti Attila/Kele¬men Zoltán, Altorjay Tamás/Gábor Géza, Somogy¬vári Tímea Zita.
Közreműködők: Szegedi Szimfonikus Zenekar, a Szegedi Nemzeti Szín¬ház Énekkara és Tánckara.