Markó Róbert: Gazdag szegények (gazdag gazdagok)
Különben nem vitás, hogy eddig a Fédrát fogadta a legnagyobb szakmai elismerés, és aki nem ismerte Csákányi Eszter nevét, az most felírta a noteszába.
Alapvetően kétfajta színházi fesztivál létezik.
Az egyiknek van elég pénze, mert valamilyen szerencsés véletlen folytán megfelelő mértékben dotálja az állam, esetleg valamilyen még szerencsésebb véletlen folytán – s ez már-már csoda is volna – a magánszféra mecenatúrája fedezett fel profitlehetőséget a kultúra támogatásában. Nevezzük az ilyet (persze, egyszerűsítőn) gazdag fesztiválnak. A gazdag fesztivál kimondottan nagyhalakra utazik, mert meg tud fizetni szinte bármilyen színházi produkciót, amit értő kurátorai kiválasztanak. Vagyis ez esetben a vezetés jóformán kizárólag a válogató(k) kiválasztásánál hibázhat, mert ha a válogatás jó, a szakmai, a sajtó- és a közönségvisszhang csakis pozitív lehet. (És hibázik is, például minálunk, magyaroknál, jó ideje rendszeresen.)
A másiknak nincsen elég pénze, mert elkerülték az emlegetett szerencsés véletlenek. Így neki – a szegény fesztiválnak – nem marad más lehetősége: kishalakat invitál magához, de olyanokat, akik a jövő nagyhalainak látszanak. Ezek felkutatása pedig macerás művelet, gyenge és középszerű előadások százainak végignézését követeli meg, és még mindig magában hordozza annak a veszélyét, hogy elsikkad a szénbányában a gyémánt, a szénakazalban a tű, ráadásul a kritika is fanyalog majd, mondván: jó, jó, de nem az igazi, vagy még kevésbé megengedően: rossz.
Volna még itt egy (vagy több) harmadik lehetőség is, például: egy olyan színházi fesztivál, amelyik dacára annak, hogy pénze van, a jövő tehetségeinek, a színházművészet progresszív útjainak és alkotóinak felkutatására és összegyűjtésére áldoz. Hitetlenkedve mondom: a Nyitrai Nemzetközi Színházi Fesztivál ilyen. (Egyáltalán egészen lenyűgöz, ami Szlovákiában „színházi fesztiválok” témakörben zajlik. Úgy látszik, mintha összehangolt, tudatos gondolkodás előzte volna meg egy-egy fesztivál létrehozását, mindegyiknek profilja van, amely eltér minden másik profiljától, de egyben ki is egészíti azt – ja, hogy a Színházi Intézet mindet átlátja és koordinálja? Hát igen, így is lehet.)
„Nem baszlak meg, anyám. Öreg vagy” – közli Csákányi-Phaedrával Jaskó Bálint-Hippolytos (akit először látok átütően jónak), és a királynő áll a fitnessteremben, szemben a tükörrel, szobormereven, közben mókázni kezdenek körülötte az ifjak, de ő csak áll, és szeretném tudni, hogy mire gondol: mire Phaedra, és mire Csákányi. Amikor megsértett méltósággal kivonul, már tudja, csak akkor tér majd vissza, a bosszútervvel, ha Thészeusz felébred – vagy sohasem. Mindezt szavak nélkül mondja, a szemével leginkább, egy-egy vállrándításával néha, mellettem egy ötvenes nő zsebkendőért kotor a táskájában – ő is, én is ugyanazt gondoljuk, amit majd másnap, a reggelinél mond Jovan Čirilov. A BITEF doyenje a kaposvári Marat/Sade-ot emlegeti, és hogy ő már akkor tudta, most meg, a Fédra Fitness után pláne tudja, hogy „ez egy hatalmas színésznő”. Nekem pedig nincs más dolgom, mint hogy dagadjon a keblem a büszkeségtől. Különben nem vitás, hogy eddig – két nap, hat előadás van még hátra a fesztiválból – a Fédrát fogadta a legnagyobb szakmai elismerés, és aki nem ismerte Csákányi Eszter nevét, az most felírta a noteszába.
Jó itt, Nyitrán.
2009. szeptember 28.