Markó Róbert: A bennünk élő bulvár
… a színházcsinálás megszokottól többé-kevésbé eltérő útjait kutató Dömötör András újabb izgalmas, formabontó kísérlete.
Több okból is méltánylandó vállalkozás az Örkény Színház legújabb előadása, a bulvárvarieté műfajmegjelöléssel játszott Kihagyhatatlan. Egyrészt azért, mert annak a kornak igyekszik tükröt tartani, amelyben élünk. Másrészt azért, mert olyan furfangosan, rétegzetten szórakoztató produkció létrehozására tesz kísérletet, amely jórészt hiánycikk az amúgy igen színes magyar színházi palettán. Harmadrész azért, mert a színházcsinálás megszokottól többé-kevésbé eltérő útjait kutató Dömötör András újabb izgalmas, formabontó kísérlete. Negyedrészt azért, mert az Örkény (három vendégszínésszel kiegészült) társulata ezúttal is elképesztően magas színvonalon teljesít. A fenti megállapítások pedig helytállók akkor is, ha a Kihagyhatatlan kevésszer teljesíti be igazán saját, vállalt céljait, és olykor csak a felszínt kapirgálja.
Dömötör munkamódszerének kiindulópontja ezúttal a különféle improvizációs technikák alkalmazása. A központi téma az életünk minden részét egyre inkább átjáró, ízlésünket mind inkább (félre)nevelő bulvár: a rikító külsővel talált, elsősorban az érzelmekra hatni igykevő, végletesen leegyszerűsített, szenzációhajhász (fél)információk átláthatatlan kavalkádja. Az alapvetően kétféle módon létrejött – színészi imporvizációkból továbbírt, vagy Tasnádi István, Várady Zsusza és Dömötör András által készen hozott – jelenetek sokfélék, egyenetlenek, nem egyszer kidolgozatlannak, érdektelennek tűnnek (akár maga a bulvár), a dramaturgiai aránytalanságok azonban nem szembeszökőek, mégpedig azért nem, mert az alkotók remekül választották meg a produkció formáját: a varietét. Félúton kabaré és cirkusz között az ember kevésbé kér számon üresjáratokat vagy sikerületlenebb jeleneteket, mert tudja, hogy hamarosan érkezik a következő (noha egyes képeket olykor túlnyújt, épp ezért ritmusproblémákkal is küzd az előadás). Másfelől a lazán, töredékesen összekapcsolódó jelenetek globális szerkesztetlenségét (vagy ennek látszatát) sem lehet felróni a produkciónak, hiszen a varieté egyes számainak nem okvetlenül szükséges tematikailag kapcsolódniuk.
A társulat improvizációinak felhasználásával írta: Tasnádi István, Várady Zsuzsa és Dömötör András. Dramaturg: Várady Zsuzsa. Díszlet: Horgas Péter. Jelmez: Kovács Andrea. Fény: Pető József. Zene: Márkos Albert és Szemenyei János. Koreográfus: Bodor Johanna. A rendező munkatársa: Skrabán Judit. Rendező: Dömötör András, aki ismeri Csányi Sándort és Fenyő Ivánt.
Szereplők: Bíró Kriszta, Csuja Imre, Debreczeny Csaba, Dömötör András, Für Anikó, Gálffi László, Hámori Gabriella, Kerekes Viktória, Mácsai Pál, Máthé Zsolt, Pogány Judit, Polgár Csaba, Szandtner Anna, Takács Nóra Diána.
Valamint: Gyabronka József m.v., Mészáros Béla m.v., Ficza István e.h.
Örkény István Színház, 2010. június 18.