Márok Tamás: Kétszer a folyóba
Boito művével (a Berliozéhoz hasonlóan) az a legnagyobb probléma, hogy hőseinek sorsa nehezen követhető.
Hatalmas színpadi tablóval kezdődik Boito Mefistofeléje, és hasonlóan látványos tuttival fejeződik is be. A Magyar Állami Operaház egész kollektívája szuggesztív megvalósítással rukkol ki mind az elején, mind a végén. Minden be van dobva: a teljes kórus, a szólisták jó része, táncosok, angyalok, gyermekek, a zene tombol. Mindez olyan hatásos, hogy a néző hajlamos elfeledkezni róla: tulajdonképpen nem jutottunk sehova, ugyanoda kerültünk vissza, ahonnan kiindultunk.
Ez a legnagyobb problémája a darabnak: Boito kísértetiesen hasonló eredményre jut a témával, mint Berlioz. Sok érdekességet fölvonultat, hatásos számok sorát élvezzük – ám „nem megy előbbre fajzatom”. Nem véletlen, hogy a legsikerültebb Faust-megzenésítés Gounod-é, aki a leghatározottabb kézzel emelte ki a történetből az operatémát: a szerelmi szálat. Boito művével (a Berliozéhoz hasonlóan) az a legnagyobb probléma, hogy hőseinek sorsa nehezen követhető. Így aztán végzetüket alig tudjuk átérezni.
Kovalik Balázs rendezői pályájának kezdetén, tizenhárom éve találkozott már a művel, Szegeden Pál Tamás hívta föl rá a figyelmét. Kezdő rendezőknek a Mefistofele hasznos mű. Kevesebb előadói hagyomány kapcsolódik hozzá, mint az ismertebb alkotásokhoz, így szabadabban kísérletezhetnek ötleteikkel, újszerű megoldásaikkal.
Kérdés persze, akarja-e Kovalik, hogy ördögét teljesen komolyan vegyük. Úgy vélem, igen, hisz a főképp az első és az utolsó képben elénk halmozott látványelemek azt sugallják, hogy az Úr és az Ördög küzdelmét mindenképpen nagyszabásúnak akarja láttatni. A Walpurgis-éjt most is, mint korábban, éjszakai kaszinónak képzeli, csak most több az emelő, nagyobb a zsúfoltság, több a kéjnő és kéjfiú.
A trójai jelenetben is megtartotta a két szoláriumszerű emelvényt, arra állítja Faustot és Helénát. A férfiak elmentek a háborúba, csak néhány belógatott buborékban lebegnek a színpad fölött – tán asszonyaik képzeletében. Hőseink most is lehetetlenül hosszú stilizált evőeszközökkel esznek, ezúttal egy meztelen testről.
Bretz Gábor majdnem ideális Mefistofele. Elegáns, könnyed, gyors, játékos. Csak azt nem tudom eldönteni erről a szép hangról, hogy mi légyen. Mint basszusnak nem átütő a mélysége, ha basszbaritonnak hallgatom, akkor pedig nincs meg a féktelen ereje. Baritonnak viszont egy kicsit mély. Ugyanígy a figurából is hiányzik az igazi erő, a sátáni dimenzió. No, és nekem nagyon hiányzik például a második áriájából a fütty, amely nemcsak páratlan érdekesség az operairodalomban, de egyben a figura emberfelettiségének a megjelenítése is. Fekete Attila szép hangon, hajlékonyan jeleníti meg az olasz tenor hőst. Amint egyre több operában látom-hallom, úgy erősödik bennem a meggyőződés, hogy voltaképpen mindig ezt az egyetlen szerepet alakítja. Sikeressége attól függ, hogy a konkrét feladat, az éppen megjelenítendő alak mennyire felel meg ennek az általa elképzelt típusnak. Az általam látottak közül leginkább Andrea Chénier felelt meg, ezért abban volt a legjobb. Ezt a Faustot hiába komponálta olasz zeneszerző, a figurában benne volna Goethe önreflexióra hajlamos, kétkedő eredeti hőse. Nos, ez Feketéből teljesen hiányzik.
Épp az a szemüveg vész el, amelyet Kovalik ráad, s amelyen keresztül Faust egy kicsit másként látja a világot. Persze a hangot azért élvezi az ember, és a mutatós áriák alatt van ideje elgondolkodni, érdemes-e mélyebb értelmet keresni ebben a Faustban. Létay Kis Gabriella Margit szobájában iskolás lánynak mutatkozik, ami még rémesebbé teszi elcsábítását. A bemutatón hangja valahogy zártnak tűnt. Nem a szerelem boldogságában volt igazán otthon, hanem a tragédia, az elhagyatottság megjelenítésében. Kovalik egyik legerősebb (és új) effektusa, hogy Margit először áriája során, majd utána a Fausttal énekelt duettben egyre inkább bevéreződik. A látvány maga is szörnyű, nagyon is természetesnek tartjuk, hogy Faust elborzad szerelmesétől. Ezek után viszont nehezen fogadjuk el, hogy a kettős végén mellé fekszik, és összebújva fejezik be. Páncél Évában az tetszett legjobban, hogy fölvállalja megasszonyosodott alkatát. Elfogadta szörnyen előnytelen jelmezét, de épp ez a túlzott miniszoknya, a harsány mintájú nejlonharisnya jelzi nagyon pontosan a még szerelemre vágyó, de idősödő asszonyság karakterét.
Kovács János irányításával a hatalmas együttes hajlékonyan, szépen muzsikált.
A fináléban aztán Kovalik ismét beveti a teljes színházi fegyvertárat: kórus, táncosok, színpadi zene, emelvények, csigalépcsők, repkedő angyalok. Nehéz helyzetben lennék, ha el kellene döntenem, hogy a nyitó vagy a záró kép monumentálisabb-e. „Ne törjétek a fejeteket, hogy mi miért van, igyátok a látványt, oldódjatok föl az áradó muzsikában!” Ezt sugározza a Mefistofele fináléja.
Kovalik Balázs tehetségéhez méltó módon lépett bele másodszor ugyanabba a folyóba. Amit régi rendezéséből konkrét megoldásként vagy megoldandó kérdésként átvett, fölényes szakmai tudással formálja színpadi hatássá. Nem kijavítani igyekezett önmagát, hanem továbbgondolni. Mégis, mégis: tizenhárom éve izgalmasnak találtam, ahogy egy ifjú tehetség szárnyait próbálgatja egy közepes minőségű alkotáson. Ma már sokkal jobban zavarnak a mű hiányosságai. Alig találom értelmét annak, hogy újra előadjuk Boito Mefistofeléjét, s némi lelkiismeret-furdalással vallom be, hogy erős élményt nem ad, sőt kissé untat.
ARRIGO BOITO: MEFISTOFELE
(Magyar Állami Operaház)
Szövegíró: Arrigo Boito. Díszlet: Antal Csaba, Jelmez: Benedek Mari. Koreográfus: Veneki Marianna. Karigazgató: Szabó Sipos Máté. Karmester: Kovács János. Rendező: Kovalik Balázs.
Szereplők: Bretz Gábor, Fekete Attila, Létay Kiss Gabriella, Boncsér Gergely, Pánczél Éva.