Koltai Tamás: Építsünk Operaházat!
…a kórus nem győzi ismételgetni visszatérő, alázatos replikájában, hogy a hatalom szolgálatában nem is vágyik több szabadságra.
A Fischer Ádám-Kovalik Balázs-éra késő sugára ez a bemutató, a tizenöt éves Mozart operája, az Ascanio Albában. Vicces, hogy fel lehet tenni a kérdést: kell ez nekünk? Ha Salzburgnak jó volt, talán nekünk is jó lehet. A 2006-os Ünnepi Játékokon a Mannheimi Opera vendégszerepelt, azt az előadást is Fischer Ádám vezényelte. A kis operaházak, amelyek közé a Magyar Állami Operaház is tartozik, épp a különlegességekkel tűnhetnek ki, mert a nagyszabású, agyonnyúzott slágeroperákat, ha megfeszülnek, sem tudják olyan zenei és színházi színvonalon eljátszani – s ha eljátszani tán igen, de műsoron tartani nem – mint a világ monumentális és gazdag operaüzemei. Az Ascanio ráadásul formás opera seria egy zseniális gyerkőctől, akiben már készül a Mester, hogy mást ne mondjunk, Fauno nehéz koloratúrái, Silvia bánatos lamentációi a későbbi nagy művek felé mutatnak.
A cselekmény illetően fölösleges különösebb igényt táplálnunk, a darab megrendelésre született, amolyan alkalmi zenés színjáték, egy Habsburg-esküvő fényét kellett emelnie – a vőlegény Mária Terézia fia volt -, a szereplők a főúri hírességek színpadi pandanjai, Vénusz mindjárt a mindenható császárnővel helyettesítendő be. Hódolat illeti meg őket, nem bírálat, a kórus nem győzi ismételgetni visszatérő, alázatos replikájában, hogy a hatalom szolgálatában nem is vágyik több szabadságra. Ami ma mindenesetre igen aktuálisan hangzik. A produkció rendezői, Parditka Magdolna és Szemerédy Alexandra ki is használják a lehetőséget, hogy csipkelődő finomsággal a visszájára fordítsák ezt a geil szolgalelkűséget, a darabbeli menyasszony, Silvia papája – egyben Vénusz papja -, Aceste (Megyesi Zoltán) például a szó szoros értelmében talpnyalói státuszt foglal el, amennyiben föl-fölugrálva a magasságos mennyben trónoló úrnőhöz, annak csak csinos, piros csizmácskáját tudja lekapni, és csókokkal dédelgetni. A triumfáló fináléban még rátesz egy lapáttal: hasmánt kúszik hozzá a földön. Maga a címszereplő, Ascanio (Schöck Atala) viszont anyuci, azaz Vénusz (és a Trójából menekült, de a darabban nem szereplő Aeneas) unott fiacskája, aki párnacihán szundít, míg az alattvalók szorgoskodnak, később pedig papírrepülőt hajtogat az írásban kapott direktívából. Ascanio és Silvia felsőbb utasításra egymásnak vannak rendelve – egymás álmában is megjelennek isteni sugallatra -, de a lány nem tud róla, a fiúnak pedig meg van tiltva, hogy leleplezze magát, így csak késleltetve és némi panaszos lamentálás után érhetnek révbe a végén. A sztori Büchner Leonce és Lénáját juttatta a rendezőpáros eszébe, logikusan, mivel ott is egy puffancs birodalom (igaz, csak egy miniállam, ami szintén ismerős lehet) jelöli ki az egybekelendő párt, a kötelező frigy elől szökők ismeretlenül, inkognitóban találnak egymásra és kelnek egybe a király – és saját maguk – legnagyobb meglepetésére.
Fischer Ádám keze alatt üdén és karcsún szól a zenekar, Schöck Atala bársony mezzója igen szépen zeng Ascanióként, Fodor Gabriella Silviájának lírai melankóliája a legvonzóbb, Megyesi Zoltán hajlékony tenorja igazi strébert teremt Acesteként, Kolonits Klára bravúros beugrással és biztos koloratúrákkal mentette meg az előadást mint Fauno (jegyzetfüzetét a recitativóknál ügyesen használva sorvezető-súgóként). Wierdl Eszter ironizálva reflektálja Vénuszt, de nem ízlik neki a szólam, a bemutatón bizonytalannak és halványnak tűnt saját megszokott színvonalához képest.
Majd’ elfelejtettem: a kortina-tervrajzon az Operaház alaprajza látható. A Leonce és Léna ezzel a kérdéssel fejeződik be: „Építsünk színházat?” Alighanem innen való az ötlet. Hát igen, jó lenne Operaházat építeni. Addig is, legalább a székeket cseréljék ki, amelyek – egyetlen átépítésnél sem tűnt föl senkinek – olyan hangosan csapódnak föl, mint sehol máshol. Ebben már világhírűek vagyunk.Mozart: Ascanio Albában
Szövegíró: Giuseppe Parini. Karmester: Fischer Ádám. Világítás: Györgyfalvai Károly. Karigazgató: Szabó Sipos Máté. Díszlet-jelmez-rendező: Parditka Magdolna és Szemerédy Alexandra.
Szereplők: Wierdl Eszter, Schöck Atala, Fodor Gabriella, Megyesi Zoltán, Kolonits Klára.
Magyar Állami Operaház, 2010. december 12.