Kutszegi Csaba: Csak az anyák nem változnak
A fiatal fiúk, élükön a Bauer Sándort játszó Tóth János Gergellyel, akkor hitelesek, amikor félszegen csajozni próbálnak, Tóth-Bauer ultrabalos nézetei viszont az előadásban igencsak motiválatlanul jelennek meg.
A Lángolj! Zrinyi Gál Vince rendezte előadásán az egyetlen hús-vér figura a Moldvai Kiss Andrea alakította anya. Ennek okát abban látom, hogy a darab írója (és rendezője) nem tapasztalhatta meg személyesen, hogy milyenek voltak a múlt század hatvanas éveinek fiataljai, és főleg arról nem lehetnek közvetlen benyomásaik, hogyan dolgoztak és kommunikáltak a korabeli belügyminisztérium belső elhárításának nyomozó-kihallgatói. Ezért aztán ezek az alakok az előadáson papírízű, vagy inkább a szerző laptopjából színpadra szállt, komputer tervezte-írta figurákként jelennek meg.
A nyelvhasználat már az első percekben árulkodó. Az utókor naiv elképzelésének tetszik, hogy a Kádár-kor BM-es nyomozói minden mondatukban, megszólításukban többször is, kényszeresen használták az „elvtárs” szót. Bár erről nekem sincsenek személyes tapasztalataim, de nem tűnik életszerűnek egy kicsit sem, hogy a társakként együtt dolgozó belügyisek szertartásosan magázódtak volna, miközben a beosztott (Kovács Ádám) gyakorta sértett kamaszként visszabeszél főnökének (Szikszai Rémusz). Megjegyzem, egy jelenetben mintha a főnök-beosztott viszony egy-két percre megváltozna, akkor Kovács viszi a prímet, aminek csak egyetlen magyarázata kínálkozik: a két gyűlöletes „kápó” szinte versenyez egymással gonoszságban, aljasságban (a szocialista államrend védelmének ürügyén). Ezért is hihetetlen, hogy a Szikszai formálta alak a darab vége felé megtér: rezzenéstelen arccal hallgató társának egyszer csak kiselőadást rittyent történelmi bölcseletből, kifejti, hogy ebben a rendszerben is, mint bármelyik másikban, az uralkodó osztály tagjai csak sanyargatják a szegény népet.
A fiatal fiúk, élükön a Bauer Sándort játszó Tóth János Gergellyel, akkor hitelesek, amikor félszegen csajozni próbálnak, Tóth-Bauer ultrabalos nézetei viszont az előadásban igencsak motiválatlanul jelennek meg. (Az, hogy nem vették fel az erdészeti szakközépiskolába, még nem indokolhatja rajongását a kínai-albán típusú kommunizmusért; a magyar nyelvű „albán rádiónak” egyébként neve is volt: Rádió Tirana.) És eleve bajos, mindmáig igazából megfejthetetlen ez a Bauer Sándor-jelenség. Halványan emlékszem egy dokumentumfilmre, amelyben a megtört anya még évtizedekkel később (a rendszerváltás után) sem tudott semmiféle magyarázatot adni fia tettére, függetlenül a ténytől, hogy az önkéntes tűzhalált választó fiú búcsúlevelében a prágai Jan Palachra és az orosz megszállásra hivatkozott. Tettét az emlékét, jelentőségét manapság felturbózó politikusok a nemzet függetlenségéért elkövetett mártírhalálként értelmezik, miközben nagyvonalúan hallgatnak a feltárt ultrabalos eszméiről.
Színházi előadásban különösen nehéz egybegyúrni az egyszerű pesti ipari tanuló srác alakját a patetikus nemzeti hősével. Az Ivanyos-Zrinyi-produkcióban szimpatikus, hogy az alkotók az előbbi karaktert igyekeznek megfogni benne, ahhoz viszont igen nehéz másfél órában hiteles-hihető politikai motivációt is társítani. Az előadásban sem adódik válasz arra, hogy miért jut el egy átlagos, általában jókedvű és kedves, tizenhét éves ifjú a vértanúságig, amikor ráadásul éppen szerelmes, és viszont is szeretik. Kedvesét Tolnai Hella adja meggyőző természetességgel, de a többiekénél könnyebb is a dolga, mert keveset kell „politizálnia”.
Ivanyos Ambrus: Lángolj! (KoMa Társulat)
Színpad: Cseh Renátó, Török Adél. Jelmezek: Pirityi Emese. Zeneszerző: Futó Balázs.
Cselló: Ölveti Mátyás. Hangmérnök: Belényesi Zoltán. Rendezőasszisztens: Zágoni Nóra. Műszaki vezető: Mervel Miklós. Rendező: ZRINYI GÁL VINCE.
Szereplők: Domokos Zsolt, Kovács Ádám, Mohai Tamás, Moldvai Kiss Andrea, Tolnai Hella, Tóth János Gergely, Szikszai Rémusz.