Kovács Dezső: Vértelenül
…a Valló rendezte színjáték mindvégig megmarad a kellemesség relációján belül.
Hat ember beszélget, vitázik egy asztal körül, a hetedik kamerázza őket. A vetített élőképek megjelennek a falakon, dokumentálnak; sokszor láttunk ilyet, mondjuk, videóznak évtizedek óta színházban. Kétségkívül előny, hogy mindenhonnan jól látszanak a színészek.
Élet és halál kérdéseiről, végletes döntési helyzetekről, a létezés megrázó tragédiáiról is lehet kulturáltan, szalonképesen cseverészni, természetesen, csak hát az Istenek tanácsa című darabban, amely számos, jól megcsinált kortárs drámához hasonlóan nem hatol túlságosan mélyre az emberi viszonyok felmutatásában, ennél azért több van. Mert hát a Valló rendezte színjáték mindvégig megmarad a kellemesség relációján belül. Pedig a színészek játékára, ensemble-munkájára igazán nem lehet panasz, kiváltképp nem a nagyfőnököt adó Dunai Tamáséra, s az ügyvédből lett Dumber atyát lebilincselően játszó Márton Andráséra. A két mesterszínész szarkasztikus öniróniával fűszerezve (amibe Mártonnál némi gunyoros malícia is vegyül) formálja meg figuráját, üdítő pillanatokat szerezve a publikumnak. Akárcsak Őze Áron robusztus, indulatos Gorman doktora. Ugyanakkor Bánfalvi Esztert például láthattuk már sokkal szenzibilisebbnek, szenvedélyesebbnek, átütőbb erejűnek ugyanezen a színpadon. (Sosem felejtem, ahogy Szakonyi Károly darabjában milyen súlyosan s mégis könnyedén adta Dosztojevszkij A játékosából színre írt formátumos nőalakot, Polinát.) A többiek (Söptei Andrea, Borbás Gabi, Dicső Dániel) teszik a dolgukat.
Szolidan csordogál a vékonyka cselekmény az előadásban, nagyobb izgalmak nélkül peregnek a dialógusok, s a szereplők közti konfliktusok inkább csak jelzésszerűen jelennek meg, mintsem a maguk hús-vér valóságában. A Dunai Tamás által játszott gondterhelt direktor maga is súlyos beteg, csakhogy ez vajmi keveset nyom a latban a figura szerephelyzetének kibontásában. Ahogy az is, hogy Márton Dumber atyája papként van ugyan jelen az igazgatótanácsban, ám a lelke mélyéig dörzsölt, minden hájjal megkent ügyvéd. Söptei Andrea asszisztense empatikusan követi a drámai fejleményeket, időnként telefont vesz fel, ügyeket bonyolít, Bánfalvi Eszter ifjú doktornője foggal-körömmel próbálja védeni hivatása nemes erkölcsi értékeit, Borbás Gabi Ann Rossa rezignált beletörődéssel vesz részt a láthatólag begyakorolt koreográfiában. S bár az előadás alapvetően a verbális konfliktusokra épít, sokszor épp a dialógusok maradnak szürkék és picit unalmasak.
Mert hát ez az előadás alapdilemmája: miközben a legvérmesebb drámákról diskurálnak a szereplők, nem szikrázik fel köztük igazán a szenvedély, amely konkrét helytől, időtől, szituációtól függetlenül is átlendíthetné a színjátékot a súlyosabb emberi tartalmak dimenziójába. (Például úgy, mint az író ugyanitt játszott Az utolsó óra című színjátékában.) Így aztán kellemes, békés, színészi erőkben nem szűkölködő, s nagyobb izgalmak nélküli magyarországi bemutatónak lehettünk tanúi a Rózsavölgyi Szalon patinás miliőjében.
Mark St. Germain: Istenek tanácsa – Rózsavölgyi Szalon
Fordította: Csáki Judit. Dramaturg: Morcsányi Géza. Díszlettervező: Enyvvári Péter. Jelmeztervező: Sántha Borcsa. Rendező: Valló Péter.
Szereplők: Borbás Gabi, Söptei Andrea, Bánfalvi Eszter, Dunai Tamás, Őze Áron, Márton András, Dicső Dániel.