Márkó Róbert: Szép, új világ
A társulatnak a Kamra új előadására is maradt kilenc nagyszerű művésze – tizediknek Fodor Tamás m.v.
Edward Bond nem túlzottan kurrens szerző a mi hazánkban, egyetlen önálló magyar nyelvű drámakötetéről tudok csupán, A pápa lakodalma címűről, ez is harminc évvel ezelőtt készült, négy drámát tartalmaz, aktuális antikvárpiaci irányára háromszáznegyven forint. A Kamra új bemutatója, amely három Bond-egyfelvonásost fűz fel kitapintható tematikai és dramaturgiai ívre, kevéssé győz meg a hiánypótlás okvetlen és azonnali szükségességéről: a Szék, a Ki jön a házamba? és az Emberek a (nem túl) távoli, kiábrándító jövő innen-onnan már jól ismert alapszituációját dolgozza fel. Racionális, praktikus és humortalan lesz a mi világunk, mondja Bond; tehát szürke, piszkos és sivár, mondja Szabó C. Mária jelmez- és Khell Csörsz díszlettervező; tehát alávaló és élhetetlen, mondja az előadás.
A nyilvánvalóan egy (vagy több) pusztító háború utáni cselekmény időpontja éppenséggel 2077 (innen az előadás címe is: Kétezerhetvenhét), a helyszín minden bizonnyal London, de legalábbis angolszász nyelvterület. (Ennek tulajdonképpen kevés a jelentősége, legföljebb annyi, hogy ha megvalósulása esetén a bondi negatív utópia – mint általában minden – félszázados-százados megkésettséggel ér el hozzánk, akkor legfeljebb unokáinknak van félnivalójuk, nekünk semmiképp.) Különben pedig lesz éhezés, ridegség és elidegenedettség, a titokzatos felső hatalom eltörli a múltat, az emlékeket, a rokoni kapcsolatokat, a házasság funkciója a szaporodásra redukálódik, láttunk már ilyesmit Orwellnél, vagy éppen különféle sci-fikben. Mármost nézzünk magunkba, és mielőbb változtassunk földünk- és magunkpazarló hozzáállásunkon – ez volna az oktatófilmbe illő üzenet; továbbá gondolkozzunk az emberi természetről, evvel kapcsolatban pedig erőszakról, bosszúról, hazugságról és így tovább – ez volna a kevésbé didaktikus szentencia. Dacára az egyfelvonásosok kliséinek, s köszönhetően Upor László színvonalas fordításának és Zsámbéki Gábor tapasztaltságának többnyire az utóbbira érzi magát felszólítva az ember (ha egyáltalán). Várady Zsuzsa, a Katonában e produkcióval debütáló dramaturg a közhelyek kigyomlálásakor lehetett volna szigorúbb, ám a Kamra fogadóterében elhelyezett, igényesen válogatott szöveges és videó-ismertetők mindenképpen dicséretet érdemelnek.
Edward Bond: Kétezerhetvenhét (Szék, Ki jön a házamba?, Emberek)
Fordította: Upor László. Díszlet: Khell Csörsz m.v. Jelmez: Szabó C. Mária m.v. Dramaturg: Várady Zsuzsa. Zenei munkatárs: Sáry László. A rendező munkatársa: Tóth Judit. Rendező: Zsámbéki Gábor.
Szereplők: Bezerédi Zoltán, Bodnár Erika, Fodor Tamás m.v., Fullajtár Andrea, Hajduk Károly, Keresztes Tamás, Lengyel Ferenc, Mészáros Béla, Olsavszky Éva, Rezes Judit.
Kamra, 2008. november 15.