Ugrai István-Zsedényi Balázs: Csapatmunka
Az egri teátrum nem kizár, hanem integrál, és ebből adódóan a néző szívesen bocsátja meg a hibákat is.
A Margitszigeti Szabadtéri Színpaddal és a Magyar Állami Operaházzal közös koprodukciós szabadtéri bemutatóval, a Rómeó és Júliával nyitotta a 2008/2009-es évadot az egri Gárdonyi Géza Színház. Az idén gazdasági okokból nem rendeznek nyári játékokat Egerben, ám ezt leszámítva az évad nem hordozta magán a nehéz gazdasági környezet jegyeit, az évközi szerteágazó és impulzív munka így is teljesnek mondható. Új hangok, régi-új irányok és jól bevált receptek váltották egymást a színpadon, sőt a tánc tagozat megalakulásával még színesedett is a paletta. Csizmadia Tibor, a színház igazgatója, kihasználva az előadó-művészeti törvény adta lehetőségeket, Barta Dóra vezetésével indította el a színház új részlegét, amelynek programadó előadása, a Három az egyben azonkívül, hogy felvillantotta a lehetséges irányokat, utalt a mozgásszínházi produkciók lehetséges stílusaira is. A prózai társulat és a tánc tagozat az elmúlt évad során két előadásban működött együtt: míg a Chicagóban egymás munkájának hatásfokát erősítve arattak jól megérdemelt közönségsikert, addig A diótörőben különböző alapvető hibák miatt sikerült ennek majdhogynem az inverzét elkövetni.
Műfajteremtő vállalkozás is akadt a bemutatók között: a Ray¬mond Chandler regényéből adaptált Elkéstél, Terry!, illetve a Roland Schimmelpfennig és Futó Balázs által átdolgozott Alice Csoda¬or-szágban-variáció, az Alíz!. Az előbbit a rendező Zsótér Sándor mélységében vizsgálta: az Ambrus Máriának köszönhetően vizuálisan különösen gazdag, nagyszabású konstrukcióban sokkal inkább az emberi kapcsolatok devalválódásának, a tiszta viszonyok eltűnésének az ábrázolása hangsúlyos, mint a klasszikus bűnügyi cselekmény bemutatása. (Tömpe Péter egyenesen „rendezői krimiként” definiálja az előadást.)3 Az Alíz!-t Dömötör And¬rás kortárs musical-tripként tálalta, látványos és szuggesztív színpadi elemekkel megidézve a gyerekkori zabolátlan fantáziát és a korosztályonként eltérő jelentéssel bíró poénokat. Rendezésén talán csak a szigorúbb dramaturgiát kérhetjük számon, egyébként élvezetes kísérlet a családi színház hatá-rainak feszegetésére.
A klasszikusabb formákat is kevésbé konzervatív aspektusból próbálja megközelíteni a teátrum. Márton László Erdély történelmét feldolgozó trilógiájának második része, Az állhatatlan a politikai elit kulisszáit mutatja, miközben a hatalom képviselőin keresztül pontos keresztmetszetet kapunk egy hanyatlófélben lévő ország morális helyzetéről, a korlátoltság erejéről. Bár a cselekmény lassan hömpölyög előre, a színészi munka (többek között Schruff Milán érzékeny, rétegzett Báthory Zsigmondja, Kaszás Gergő Kasszandra-paródiaként ábrázolt Thoroczkay Mátéja), illetve a politikai krimi szálai egy másik síkon bizsergetően hatnak az érzékekre.4 Ugyanez már nem mondható el Radoslav Milenkoviç rendezéséről, a Michael Frayn Platonov-parafrázisából készült minimál-Csehovról. A Vadméz eldöntetlenül tétovázik komédia és tragédia között, és mivel a színészek maguk terelik a komédia irányába a történetet, eléggé töredezett, az évad minőségi populáris vonulatából kilógó produkció született. Ami Milenkoviçnak nem sikerült, azt Szegvári Menyhért megoldotta. Mihail Bulgakov Iván, a rettentő című műve a rendező és Jónás Péter dramaturg keze alatt a szocialista tömb félmúltjára igényesen nézőbarát, vígjátéki eszközökkel reflektáló, de a komédia mögött megbúvó emberi komponenseket, az ostobaság és a jellemtelenség különböző variációit bemutató előadássá lett. Ebben a produkcióban is kiemelkedő Kaszás Gergő alakítása, a házmesterből cárrá váló pitiáner, hataloméhes kisember figurája, amely minden tekintetben pontos, érzékeny és magával ragadó, csakúgy, mint Görög László simulékony, éles eszű életművésze.
Nemcsak a nagyszínpadon kapott helyet klasszikus színházi nyelvvel operáló alkotás, hanem a stúdióban is, ahol Visky András Alkoholisták című drámáját ugyancsak Szegvári Menyhért állította színpadra. A többszereplős, bár alapvetően a többszörösen elbukott főszereplőre épülő előadás tökéletes bizonyítéka annak a sokrétű munkának, amelynek keretében a színház mindenkinek igyekszik lehetőséget nyújtani, hogy a saját hangján szólaljon meg. Hiszen olyan ékkövek vannak az alkotók kezében, mint Nádasy Erika, akinek teljesítményét értékéhez képest sajnos kevésszer méltatják.
A Broadway formáinak autentikus és pontos érzékű felhasználásával igazi anti-Broadway-darab született Csizmadia Tibor Chicago-rendezésében, amely a durrogtatást és az öncélú lenyűgözést valódi tartalommal és stílusos humorral felcserélve bizonyítja, hogy a zenés műfaj nem feltétlenül csak felszínes klisékből építkezhet, hanem képes reflektálni a külvilágra is. A médiagépezet működtetésének elvén alapuló történet szatírává nemesedik, elsősorban Kaszás Gergő Billy Flynnt lélekhasználó művészként láttató alakítása által. De remekel a szende kislányból érzéketlen és üres celebbé váló Roxie megmutatásában Szabó Emília, a már méltatott Mészáros Máté mint Amos Hart (Mr. Celofán-dala kiemelkedő), illetve Bozó Andrea magyar kivándorló Hunyákja is. A Barta Dóra vezetésével fellépő tánckar tökéletesen igazodik a rendezői koncepcióhoz, és szerencsésen elkerüli a mini-Broadway-imitáció kísérletét.
A fentiek nem tartalmaznak mindent: nem szóltunk Az apostol március 15-i felolvasó színházi produkciójáról, a hét vendégelőadást bemutató Stúdió¬színházi Fesztiválról,5 a társulat újvidéki vendégszerepléséről A Pityu bácsi fia című előadással a Quartet Nemzetközi Utazó Színházi Fesztivál keretében. Néhány év kihagyás után felújították a töretlen népszerűségű családi zenés mesejáték, A padlás helyi változatát, Hegedűs D. Géza biztos kezű, hangulatos rendezésében.Mindent összevetve sikeresnek és termékenynek ítélhetjük az egri színház évadát. A társulat láthatóan szeret együtt dolgozni, keresik a kihívásokat, és konzekvensen minőségi produkciókat tesznek le az asztalra. Egyszerre van jelen sokféle ízlés és szemlélet, amelyben mindenki megtalálhatja a magának megfelelőt, esetleg érdeklődéssel szemlélheti a számára idegent. Úgy tűnik, a Gárdonyi Géza Színház minden mozzanatával azon igyekszik, hogy definiálja és tartalommal töltse meg a népszínház fogalmát, egy olyan népszínházét, amely kommunikál, kérdez, alternatívát nyújt. Az egri teátrum nem kizár, hanem integrál, és ebből adódóan a néző szívesen bocsátja meg a hibákat is, hisz a közkeletű, de igaz mondás szerint csak az hibázhat, aki dolgozik, márpedig itt vitathatatlanul valódi munka folyik.
2 Az előadáshoz kapcsolódó promóciós anyag egyenesen idézi A kivétel és a szabály Játékosának prológusát. Sz. Deme László is észrevételezi A gyűlölet arcai című írásában, hogy az előadás a „Shakespeare-ből kibontható Brechtre koncentrál” (Színház, 2008. december).
3 Tömpe Péter: Rendezői krimi (Színház, 2009. március).
4 Az előadásról részletesebben: Ugrai István: „Mily szerető és nyíltszívű a magyar” (Szín¬ház, 2009. február).
5 A XX. Magyar Stúdiószínházi Fesztivál vendégelőadásai a következők voltak: Szomorú vasárnap (Komáromi Jókai Színház), Celestina, avagy Calisto és Melibea (tatabányai Jászai Mari Színház), A Gézagyerek (Szabadkai Népszínház Magyar Társulata), Mobil (Neptun Brigád), Tojáséj (Maladype Színház), Rettentő görög vitéz (Stúdió „K”), Kasimir és Karoline (nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház).