Márok Tamás: Orfeum a katedrális tövében
Jó ez a muzsika, csak néhány olyan dallam hiányzik belőle, amelyet hazafelé fütyülgethetne az ember.
Az operett az a műfaj, amely legkésőbb eresztett gyökeret a Dóm tér kövezetén. A Jézus Krisztus Szupersztár 1986-os bemutatója óta folyamatosan jelen van itt a rockopera/musical is, a lényegesen nagyobb múltú operett viszont csak A mosoly országa 1989-es előadása óta honosodott meg.
Nem véletlenül, hisz a Szegedi Szabadtéri Játékok sohasem csak egy játszóhelyet jelentett a sok közül, mindig gondosan ápolták a szellemiségét is. Amelyet az 1931-es kezdetektől az opera mint műfaj és Az ember tragédiája mint darab, valamint a drámairodalom klasszikusai határoztak meg. A Dóm mint meghatározó díszletelem parancsoló jelenlétét a Játékok szervezői tiszteletben tartották. Az áhítatos légkörbe a népies daljáték, például a Háry János, a János vitéz vagy a Csínom Palkó belefért, sőt még a monarchikus-romantikus Ci¬gány¬¬báró is, az orfeum azonban már nem.
1989-ben is óvatos volt az első lépés, hisz A mosoly országában kevés a frivol elem, ráadásul ez az egyetlen olyan operett, amely megszegi a műfaj legalapvetőbb szabályát, azaz nincs jó vége. Hasonló jellegű Lehár másik, kevésbé sikerült alkotása, a Cigányszerelem is, melyet 1993-ban Vámos László álmodott a Dóm térre. A szinte végig a szabadban játszódó szerelmi történet helyszíne egy erdélyi birtok, így „a hely szelleme” nem emelhetett kifogást.
Az igazi áttörést a Csárdáskirálynő 2005-ös bemutatása hozta. Az operettek operettje aztán tele van mindennel, ami tényleg nem illik egy templom elé: orfeummal, kis sanzonettel, nagy sanzonettel, jaj, cicával, Hajmási Péter, Pállal. „A hely szelleme” lázadozott is, ám a közönség zajos ünneplése belefojtotta a háborgást. A Szabadtéri Játékok nemrég munkába állt vezetői ekkor alkották meg a Dóm téri operettjátszás legújabb receptjét. Végy egy neves rendezőt (Alföldi Róbert), keverj hozzá pár nagy hangú operaénekest (Rálik Szilvia, Gregor Jó¬zsef), nem árt, ha a férfiak jól játszanak, a lányok meg neccharisnyában és fürdőruhában is jól mutatnak, végül fűszerezd meg az egészet egy csomó sztárral (Hernádi Judit, Bodrogi Gyula, Stohl András), és kész az ínycsiklandó operett-menü. A fanyalgó színházi dietetikusokkal pedig ne törődj!
A recept két évvel később annyiban módosult, hogy a Marica grófnő címszerepében világjáró operaénekesnőnk, Lukács Gyöngyi debütált operettprimadonnaként. Bonvivánnak megkapta a gyakorlott Nyáry Zol-tánt, további körítésként az ifjú Nagy Ervint, Tordy Gézát, no és az élő legenda Lehoczky Zsuzsát. De a leghúzóbb név mégiscsak a leleményes rendező Eszenyi Enikőé volt, aki azonban Alföldinél „másodlagosabb frissességgel” nyúlt a darabhoz. Az idén még szolidabb darabbal, még konszolidáltabb stílben folytatódott a műfaj Dóm téri pályafutása. A Cigányszerelmet a fiatal Béres Attila tálalta.
Felfogásában Ilona nem földbirtokosnő, hanem a kolozsvári színház primadonnája. Ez egyben alkalmat ad rá, hogy a nyitó képben elénekelje a szerző Giuditta című operettjéből a belépőt. Daróczi Sándor azonban nem követte a műfaj konvencióját, nem tervezett elég nagy lépcsőt, ezért aztán a régi sikerei városába visszatérő tündöklő szopránnak, Frankó Tündének nélkülöznie kellett a nagy nyitó tapsot.
Azért is hiányoljuk ezt az effektust, mert a darabból leginkább a slágereket nélkülözzük. Jó ez a muzsika, csak néhány olyan dallam hiányzik belőle, amelyet hazafelé fütyülgethetne az ember. Van egy nóta, ami fülbe mászna, a Jonel Zórika, Zórika, jöjj haza már! kezdetű románca, ha Vadász Zsolt egy kicsit olvadékonyabban, több odaadással énekelné amúgy kellemes színű tenorján. Kiss B. Attila a premieren szórta a nem kötelező magas c-ket, és Józsi prímás karakterét is jó irányban kereste, csak épp nem ment el elég messzire. Még féktelenebb, még szélsőségesebb, még rapszodikusabb legényt várnánk – bár azt bajos volna megmondani, hogy ugyan kitől, ma, Magyarországon. Rácz Rita is bravúrosan oldotta meg a nyaktörő szólamot, rutinja és lényének sugárzása is hatott. De a néző leg-inkább Stohl Andrástól és Kovács Patríciától hatódik meg, ahogy láthatatlanul pillanatok alatt köréjük fonódik a szerelem. Vagy Molnár Piroska és Bodrogi Gyula hajszálpontos ritmusérzékkel és poéntechnikával elő-adott párosától, amelytől egy estére közüggyé vált, hogyan is kell megsütni egy fácánt.
Díszlet: Daróczi Sándor. Rendező: Béres Attila.
Szereplők: Bodrogi Gyula, Frankó Tünde, Gesztesi Károly, Hollósi Frigyes, Kiss B. Attila, Kovács Patrí¬cia, Molnár Piroska, Rácz Rita, Stohl András, Vadász Zsolt.