Markó Róbert: Folyamatos viszonylagosság – viszonylagos folyamatosság
… mindkét produkció alapkoncepciója miatt kritizálható leginkább.
2005 óta rendezik meg Gyulán a Shakespeare Fesztivált, melynek programja az idén két fontos előadást ígért: a bukaresti Bulandra Lear királyát a világhírű Andrei Şerban rendezésében, és a temesvári magyar színház Rosencrantz és Guildenstern halott című előadását, mely a tavalyi évad legjobb előadásának járó UNITER-díjat kapta Romániában. Mindkét produkció kiindulási pontnak használja Shakespeare-t: előbbi a hűségesebb a szerzőhöz, bár Şerban, akit fordítóként és forgatókönyvíróként is jegyez a színlap, kardinális változtatásokat hajtott végre a szövegen; az utóbbi előadás alapjául szolgáló Stoppard-dráma pedig maga is csupán nyersmatériaként, hivatkozási alapként tekint a Hamletre. A gyulai reprízek nyomán a Lear tűnik formátumosabb előadásnak, miközben a Rosencrantz és Guildenstern is erősen viseli a rendezői kézjegyeket – és mindkét produkció alapkoncepciója miatt kritizálható leginkább.
Şerban csupa nőkkel játszatja a Lear királyt – ez önmagában se nem jó, se nem rossz ötlet, az azonban komoly probléma, hogy az előadásból nem derül ki, mi e rendezői gesztus tulajdonképpeni célja. Az, hogy a nagyszerű Mariana Mihut sallangtalanul, helyenként igazán katartikusan prezentálja minden idők egyik legnagyobb férfiszerepét, legfeljebb első ötlet, alkotói geg, amelyhez viszont az előadás nem igazítja hozzá saját rendszerét. Helyesebben rendszereit: Şerban Learjében legalább három kompakt koncepció felvetül – és időnként továbbgyűrűzik -, az ökonómiának azonban meglehetősen híján van a produkció. Mindjárt több magyarázata lehet annak, hogy minden szerepet színésznő játszik: például hogy igazi, prototipikus, józan gondolkodású, egyenes szívű és szavú férfi egy sincsen a történetben, ám mivel a férfiszerepet játszó színésznők az első pillanattól egyértelműen férfiakat jelenítenek meg, az előadás nem lehet sem feminista kritika, sem valamiféle férfi-hommage. Azután Lear minden birtokát felosztva egy Románia-térképet szab három részre, első megjelenésekor az udvar ritmikus tapssal, a „király” szót skandálva köszönti, akárha egy kommunista pártgyűlésen – hátha a tekintélyuralmi rendszerek kritikája az előadás referenciája, merül fel egyszerre, ám rövidesen ez a szál is semmivé vékonyul.
Victor Ioan Frunză temesvári Rosencrantz és Guildensternje ugyancsak szakszerűen összerakott építmény, egyet nem igazol csupán: Stoppard darabjának időszerűségét. Az első alkalommal 1966-ban színpadra állított dráma prototipikus posztmodern mű, az angol drámairodalom szent szövege, a Hamlet szemtelenül ironikus, pompás rendszerbe foglalt kiforgatása, egyúttal értekezés életről és halálról, létről és időről, színházról és valóságról. Frunză a darab abszurdoid, valamint színházat és valóságot összemosó élét feni ki igazán. Egyfelől Rosencrantz és Guildenstern erősen Beckett Didijére és Gogójára hajaz – nemcsak külsőségeiben, de a színészi játékban is: Balázs Attila Guildenstern szerepében például mindjárt a felütésben ritmusban-ritmusból (nem pedig értelmezve) old meg egy tekintélyes méretű monológot, de párjeleneteik zöme a Rosencrantzot játszó Katona Lászlóval ugyancsak megkomponált bohóctréfa, félreértés-komikus helyzetgyakorlat. Másfelől Adriana Grand színházi nézőteret tervezett a színpadra, a színészeket tulajdonképpen két nézőtér közé szorítva, eljátszva a színház a színházban ősi, többek között Shakespeare Hamletjét is alapvetően meghatározó gesztusával, és megteremtve azt a környezetet, amelyben a Hamlet – első és harmadik fölvonásának – történéseit kommentáló Rosencrantz és Guildenstern egyidejű kívülállása és involváltsága megvalósulhat. Amint a Lear kulcsmotívuma a folyamat(kényszer), ezé az előadásé a viszonylagosság, a bizonytalanság, a többjelentésűség. Ahogy például a szín jobb szélén álló, az előadás utolsó szakaszában játékba hozott hatalmas téglatest jelenthet hálókabinokat egy tengerjárón, de hullatároló fachokat is egy boncteremben. Hogy tétje volna bármelyiknek is: az nem világos.