Ady Mária: Akár egy halom hasított fa
Az előadás a szabadság lehetőségébe vetett hitet siratja…
Schiller öt éven át írta Don Carlosát, a hosszú munka minden gyötrelmével és hátulütőjével együtt. Időközben mind a dráma alaptéziseivel, mind szereplőinek jellemével kapcsolatban folyamatosan változott a véleménye, a kezdetben meghatározott keret szűkössé vált, a dramaturgia pedig a szükséges fordulatoktól elnehezült. Ebből az erjedési folyamatból származik ugyanakkor a darab fő erénye is, amely a mai napig érvényessé teszi: a családi tragédia keretein túlnőve kíméletlen alapossággal járja körül a szabadság filozófiai kérdéskörét. És miközben interpretáció kérdése marad, hogy ki körül forog a történet (legkevésbé a címszereplő körül), a szereplőket összeköti a kérdés: lehet-e egyáltalán szabadnak lenni?
Bár Schiller drámája szövegszerűen hagy egy menekülőutat a remény számára, az egytől-egyig szabadságra törekvő, saját kereteikből kitörni igyekvő hősök kivétel nélkül elbuknak a tragikus végkifejletben. A szabadság mint filozófiai probléma rétegeit az egyes szereplők eltérő jellegű küzdelmei demonstrálják. A történet első szintje Don Carlos rajongó szerelme újdonsült mostohaanyja, egykori menyasszonya iránt – a fiú számára a szabadság gátja saját rideg apja. Érdekei személyesek maradnak, szabadságát társadalmi beágyazottsága korlátozza. A családi konfliktust Posa márki emeli politikai szintre, amikor a helyzetet kihasználva igyekszik meggyőzni a herceget, hogy zsarnok apja ellenében karolja fel a flandriai felkelést. Alakja a morális tisztaság és a társadalmi méretű cselekvés lehetőségének ambivalenciáját testesíti meg, rámutatva, hogy a romantikus szabadságeszmény ellenében megkerülhetetlen a hatalom, a hatni tudás, a kompetencia kérdése. Posa ennek megfelelően nem tud ellenállni a manipulatív eszközök csábításának, és bele is bukik a mindenkori Robespierre-ek tévedésébe. A legmagasabb, fiozófiai szintet a király, II. Fülöp képviseli, aki tépelődéseiben önmagától, saját hatalomvágyától és uralkodói paranoiájától próbál kétségbeesetten szabadulni, és csak amikor ezt végképp feladva az inkvizíció kezére adja saját fiát, válik világossá, hogy ő is csupán egy nála nagyobb erő játékszere.
Az előadás a szabadság lehetőségébe vetett hitet siratja, és egy pillanatig sem engedi, hogy nézője (vagy a történet szereplői) reméljenek. Bagó Bertalan interpretációja felszámolja Schiller drámájának megválaszolatlan, nyitva hagyott kérdéseit, de velük együtt eltűnik a feszültség, a tét is: ebben a determinisztikus világban nincs min izgulni. Sem a király tépelődése, sem a szerelmes fiatalok áldozata, sem a márki jó szándéka és tiszta eszményei nem nyitnak rést a rendszeren. Igaz, itt nem a megtestesülő hatalom a legálnokabb ellenfél, hanem a szabad akarat premisszájára felépített világrendet alattomosan megkérdőjelező kétely.
Friedrich Schiller: Don Carlos
Fordította: Vas István. Díszlet, jelmez: Vereckei Rita. Zene: Horváth Károly. Dramaturg: Hársing Hilda. Rendezőasszisztens: Hajdinák Judit. Rendezte: Bagó Bertalan.
Szereplők: Gáspár Sándor, Cserhalmi György, Nagy Péter, Földes Eszter, Pokorny Lia, Almási Sándor, Vass György, Derzsi János, Szegezdi Róbert, Tordai Teri, Fodor Annamária, Galkó Balázs, Nagy Zoltán, Széll Attila.
Új Színház, 2011. november 26.