Koltai Tamás: A (be)tépett dalnok
Fischer pompásan bontja ki a darab egységes ívét és belső formáit…
A Wagner-napok a Művészetek Palotájában kivételes alkalom Magyarországon, hogy nemzetközi színtű operaelőadásokat lássunk-halljunk. Nehéz ezt leírni ott, ahol naponta dobálóznak a semmitmondóvá koptatott „világhírű” jelzővel. A MüPa-Wagnerek tényleg első kategóriásak, aminek az egyik nyitja, hogy alkalmi produkciók. Repertoárt játszó operaházakban ezt ma ritkán lehet elérni, három hete a bécsi Staatsoperben módom volt elkeserítő tapasztalatot szerezni róla.
A kulcsszereplő Fischer Ádám, akinek vitán felüli szavatossága nemcsak kivételes karmesteri képességéből és nemzetközi tekintélyéből fakad – e kettő elengedhetetlen a zenei minőség és az első vonalbeli énekesek meghívása szempontjából -, hanem abból is, hogy határozott elképzelései vannak a helyspecifikusságról. Vagyis arról, hogy a hangversenyteremben nem operaházi előadásokat kell létrehozni, de nem is koncertelőadásokat, hanem valami olyasmit, ami egy nem ortodox helyszínen újrateremti az operaszínházat (Musiktheater). A műfajnak még a neve sincs kitalálva, a „félig szcenírozott előadás” féle sutaságok jelzik a fogalom körüli bizonytalanságot. A Wagner-napok eddigi történetének rendezői próbálkozásai is.
Zeneileg igen magas színvonalú az idei Tannhäuser. Fischer pompásan építi föl és bontja ki a romantikus opera és a zenedráma között „félúton” járó (a drezdai eredeti és a később átírt párizsi változat kettős arcát mutató) darab egységes ívét és belső formáit, plasztikusan érvényesítve, homogenizálva és egyensúlyba hozva a zárt számok (Csarnok-ária), illetve a drámai monológok (Római elbeszélés) stiláris differenciáltságát. A Tannhäuser nagy tömbökből és egyéni pszichodrámákból álló „patchwork”-je egyetlen, hatalmas lendületből és finom, lírai pihenőkből álló, drámai sodrású építmény a keze alatt. Most már megszokhattuk, hogy a rádiózenekar engedelmes és intuitív hangszerként a legjobbját hozza, külön-külön és egységesen is kimunkált hangzással (apró rézfúvós hibával az első felvonásban), az egyesített operai és rádiókórus is az elvárt tömör tömbként szól (a záró kórusban kissé túlforszírozott férfikar kivételével).
A szokástól eltérően választom el az éneklést az alakítástól, ami egyébként képtelenség, hiszen az éneklés maga az alakítás, a karakter mindenekelőtt a vokalitásban jelenik meg, csak ezt valahogy figyelmen kívül szokták hagyni, mintha az operaénekes egyfelől énekelne, másfelől játszana, ami abszurdum. Nincs ilyen diszkrepancia, de a jelenség mégiscsak létezik, mert a rendezők többsége (jó esetben) a „rendezéshez” ért (legalábbis úgy véli), de az énekesekhez nem, őket „úgy hagyja”, és így jönnek létre (jó esetben) „érdekes” vagy (rossz esetben) borzalmas „rendezések” és benne konvencionális énekes teljesítmények (alakítás helyett). A kifejezést megtalálni – ez a legnehezebb. Matthias Oldag jó rendező, pár éve a miskolci operafesztiválon kitűnő Wozzecket láttam tőle és a gerai operától. Most is látszik, hogy ért a szakmájához, beépíti a darabot a MüPába, a vendégek bevonulása a második felvonásban kihasználja az auditóriumot, a kórus az oldalajtókon jön be, jegyszedők ellenőrzik a meghívókat, megmutogatják a helyeket a színpadi széksorokban (amelyekről előzőleg leszedik a porfogókat), s a kórus mint a dalnokverseny közönsége élénken reagál a címszereplő provokációjától kifejlődő botrányra. Oldag realista rendező, kis némajátékokat alkalmaz, Hermann őrgróf mint az est házigazdája fontoskodva irányítja a személyzetet, hová rakják a virágvázákat, meg a Wartburg-vár makettjét, amely talán a díj lenne, de átadására a botrány miatt nem kerül sor.
Mindez rendben van, de még nem értelmezi a darabot, Tannhäuser, a művész elégedetlenségét önmagával, a képmutató világgal, csapongását érzékiség és lelkiség, a Vénusz-szerelem erotikus szenvedélye és az Erzsébet-szerelem puritán hétköznapisága között, örökös menekülését az egyikből a másikba, és az elkárhozott lázadó megváltását a spirituális halálban. Oldag a tér közepén, a fátyolfüggöny határolta, bekamerázott „semmibe” helyezi a címszereplő és Vénusz „szakításjelenetét” (vörös kanapé és kinagyított közeli kép emeli ki a „héja-nászt”), majd a Vénusz aurájából kilépő Tannhäuser leszakította függönyt Wolfram otthonos huzatként egyengeti a kanapéra, mintegy „megágyazva” a hétköznapi életnek. További utalás hősünk kétlelkűségére, hogy a hétköznapokba visszatérés, új élet első hangja – a wagneri pásztorfiúé – szintén kettéválik, egy magasban álló, éteri gyermekre és egy rövidnadrágos, mezítlábas srácra (két csengő fiúcska szoprán). Vénusz aztán megjelenik a dalnokversenyen a róla szóló himnusz provokatív csúcspontján – Wagner nem írta be, de már korábban is behozta több rendező – mint a kísértés megtestesítője. A harmadik felvonásban már „legálisan” csábítja vissza hűtlen kedvesét (az eredeti drezdai változatban ez még nem volt benne, a most futó bayreuthi előadás rendezője ki is akarta hagyni, de nem engedték neki), amit Oldagnál megelőz, hogy Tannhäuser belövi magát. Vélhetnénk, ez a Vénusz nem „igazi”, hanem a heroinfüggő szerencsétlen (ő nevezi magát annak a második felvonásban) látomása. Akkor az első Vénusz-jelenet is látomás? (Egy dán rendező ezt is megcsinálta korábban.) Nem tudni, mert Oldag keveri a realizmust (Erzsébet például nem a bánatba hal bele, hanem pirulát vesz be) és a stilizációt, ötletei önmagukban érdekesek, de nem állnak össze egységes gondolattá. Erősebb effekt, hogy a harmadik felvonásban öt koporsó uralja a színt (Erzsébet a temetőbe jön meghalni, és ide érkezik Tannhäuser is egyenesen Rómából) mint az elvont, vízionárius sík megjelenítése. Aminek – visszautalva a korábban említettekre – elsősorban a szereplők bonyolultabb belső habitusa ágyazna meg. Mindenekelőtt Robert Dean Smithnek kellene tépettebb – nem betépett! – léleknek lennie…
Mintha az előadás nem lenne eléggé végiggondolva. Helyspecifikus minimál rendezésként indul, és fokozatosan belecsúszik egy „nagyoperai” produkcióba. Vagyis még nem dőlt el véglegesen, hogyan lehet optimálisan operára használni a MüPát.
Wagner: Tannhäuser
Vezényel: Fischer Ádám. Közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Somos Csaba), a Magyar Állami Operaház Énekkara (karigazgató: Szabó Sipos Máté). Díszlet, jelmez: Thomas Gruber. Rendező: Matthias Oldag.
Szereplők: Bretz Gábor, Robert Dean Smith, Lauri Vasar, Szappanos Tibor, Szüle Tamás, Kiss Tivadar, Cseh Krisztián, Szabóki Tünde, Elena Zhidkova.
Művészetek Palotája, Bartók Béla Hangversenyterem, 2012. június 3.
Budapesti Wagner-napok