Varga Kinga: Az előadások eddig rendben lezajlottak
…a fesztiválhangulat hiánya fogalmazódik meg a szövegekben.
„Adja magát a változatos klíma, hogy az ember párhuzamot vonjon a POSzT és az időjárás között. A színvonal nagyjából ugyanolyan szélsőséges, mint a hétfői égbolt, amin seperc alatt váltott a verőfényes, mediterrán napsütés apokaliptikus viharba, jó tíz fokos lehűléssel” – olvasható Nyulassy Attila 7óra7-nek írt beszámolójából. Ezzel a hasonlattal a helyzetjelentők közül többen is élnek, olyannyira, hogy innen, a „megszépítő messzeségből” a XIII. Pécsi Országos Színházi Találkozó eseményeit követő nem is tud eltekinteni tőle. Ez a jegyzet ugyanis nem tesz mást, mint a fesztivál 4., 5., 6. és 7. napjáról az online oldalak alapján kirajzolódó képet közvetíti. Ehhez a szinhaz.hu, a fidelio.hu, a 7ora7.hu napi összefoglalókban közreadott hangulatjelentéseit, a szinhaz.hu szakmai beszélgetésekről rögzített írásos dokumentációját és a versenyprogramba bekerült darabok rendezőivel készített interjúit, valamint a poszt.hu képgalériáját használja fel. A szakma saját magáról adott értelmezései mellé – kontrollfunkcióban – az MTI-tudósításokat is figyelembe veszi, előrebocsátva annak meglehetősen soványka voltát.
A tájékozódás alapját a napi beszámolók adják, az előző napra vonatkozó írások hamar megjelennek, tanulmányozásuk segít az általános eligazodásban: jelölik a hangsúlyokat. Egyértelmű ezek alapján, hogy a központi helyet a versenyprogramba beválogatott 12 előadás foglalja el, illetve a velük összefüggésbe hozott szakmai beszélgetések. Második helyen a Színházi Dramaturgok Céhe által rendezett Nyílt Fórum-programok állnak, ezeket követi az off-programok közül néhány főiskolás előadás említése és az Országos Diákszínjátszó Gáláról adott beszámoló. Egyéb off-programokról nem igazán esik szó egy-egy kósza gólyalábas felbukkanásának hírüladásán túl, sőt, inkább a fesztiválhangulat hiánya fogalmazódik meg a szövegekben. Érdekes ezt összevetni az MTI június 12-i információjával, miszerint „nem csökken az érdeklődés a 13. Pécsi Országos Színházi Találkozó rendezvényei iránt, a június 6. és 15. között zajló fesztivál szinte minden programja telt ház előtt zajlik. […] A látogatókat a versenydarabokon kívül 29 helyszínen 148 úgynevezett off-programra várják.” Egyébként a poszt.hu galériája lehetőleg minden eseményt megörökít fotókon, ami bizonyítja az off-programok tényleges létezését.
A szóban forgó négy nap alatt a versenyprogram közül a budapesti Örkény Színház Peer Gynt-, a kaposvári Csiky Gergely Színház Vaknyugat-, a Miskolci Nemzeti Színház A vágy villamosa-, a Komáromi Jókai Színház III. Richárd-, a Pécsi Nemzeti Színház Picasso kalandjai– és a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Színésznők-előadását láthatta a pécsi közönség, illetve a hozzájuk fűződő szakmai beszélgetéseken vehetett részt. A különböző fórumokon olvasható értékelő beszámolókon túl az utóbbiakról a szinhaz.hu teljes szöveget ad közre, amelyek primer forrásként állnak az érdeklődő rendelkezésére, fontos és értékelendő kezdeményezésként. A Tóth Berta által a versenyprogram rendezőivel készített szinhaz.hu-s interjúk pedig az értelmezés elmélyítésében segítenek. Az előadások eddig rendben lezajlottak, a szakmai beszélgetések a beszámolók minősítése szerint szakmai kérdéseket is érintve csordogáltak (erről mindenki maga is meggyőződhet, lásd: szinhaz.hu). Az egyetlen botránykőnek minősülő esemény még az előző napok egyik versenyprogramjának, a debreceni Csokonai Színház Bolha a fülbe előadásának szakmai beszélgetéséhez fűződik, amelyet a 4. napon tartottak.
Itt az egyik felkért hozzászóló, Bodolay Géza kerülte a darabról szóló diskurzust, Katona Imre pedig csak általánosságokban volt hajlandó megfogalmazni az előadással kapcsolatos gondolatait, a rendező, Vidnyánszky Attila, a válogatók, Solténszky Tibor és Szigethy Gábor pedig nem jelentek meg.
Mindezek után érdemes még egy pillantást vetni az MTI-közleményekre, mi az, ami a színház iránt kevésbé érdeklődőkhöz is eljut a fesztiválról, ha a különböző médiumokon keresztül tájékozódik, vagy csak egyszerűen a fülébe jut. Értesülhet arról (2013. június 10.), hogy átadták az új pécsi lakatfalat (a fesztiválhoz csak áttételesen, inkább Pécs kulturális PR-jához van köze), illetve (2013. június 11.) afféle figyelemfenntartó eszközként közlik, hogy minden a legnagyobb rendben, „az elmúlt évek tapasztalatai alapján a tíznapos találkozó mintegy 50 ezer látogatót vonz, és nemcsak a rendezvényhelyszínek, hanem a pécsi szállodák és éttermek is megtelnek vendégekkel.” Ezeken túl még a Vilmos-díj átadásáról került fel hír (2013. június 13.). Még ha ezek az információk (az utóbbit leszámítva) semmitmondók is, észre lehet venni, hogy a napokban több, színházzal kapcsolatos pozitív MTI-hír jelent meg, lásd: a Vígszínház számára kiutalandó előrehozott támogatás (120 millió), vagy a József Attila Színház felújítására elkülönített pénzforrás (230 millió Ft). Sőt, ezen felül, ugyan nem hivatalos forrásból, de még az a hír is felröppent, hogy Alföldi Róbert mégiscsak kap színházat.
2013. június 13.