Molnár Zsófi: Humán erőforrás
…egyrészről hidegvérű profizmussal kivitelezett, másrészről üdítő gyermeki játszani tudással elővezetett produkció…
Elképesztően könnyed, lélegzetelállító, az első perctől az utolsóig szórakoztató, és főleg testközeli – és emberközeli. Nagy vonalakban valami ilyesmi volt a Gravity & Other Myths nevű ausztrál társulat A Simple Space című előadása a Trafóban. Az időzítés pedig remek, hiszen az ünnepek után elnehezedett néző mi másra vágyna az év elején, mint egy órányi szédítő kikapcsolódásra.
Jó lenne elkerülni a felsorolást ebben a beszámolóban, de egyszerűen nincs olyan momentum, amelyet a lelkiismeretes recenzens nyugodt szívvel át merne ugrani, pláne a hátraszaltó-battle-t, amely ezután következett, és amelyet végre az egyik untermann nyert meg, vagy a „kicsi a rakás” azon feszült pillanatait, amelyekben a fizikai színház műfaji almegjelölés végre értelmet nyert, mivel az erős karok igazi erőkarként funkcionáltak. A helyből távolugrás pedig azért kihagyhatatlan, mert ott leginkább az derült ki, hogy a gravitáció – a társulat névválasztása ellenére – nem mítosz, az ember márpedig, legyen bármilyen ügyes, esendő, nem szégyen lepottyannia, ha vállról vállra szökellés közben épp rosszul számítja ki a lendületet. De hogy a publikum egy percig ne unatkozzon (és még ha a humoros tálalásnak köszönhetően nem is vegytiszta akrobatikát kap), a porondról a (zene)bohóc sem hiányozhat: egy közjáték erejéig a hangi aláfestést az addig szinte észrevétlenül szolgáltató Elliot Zoerner is leszállt az emelvényről, hogy (megint csak szó szerint) vásárra vigye a bőrét, hiszen magát nem kímélve előad egy káprázatos dobszólót – a testén. Nem mintha a csapat fáradtnak tűnt volna, de aki jól figyelt, az innentől már érezhette, hogy közeleg a finálé, egy igazi, pergős hullámvasút-élmény, amelyre – mivel, mint tudjuk, minden fej(b)en dől el – nem ártott egy kis fejenállással, némi krétaporozással és fejeken járkálással rákészülni: középen még egyszer, utoljára megfeszült minden izom, körös-körül pedig még egyszer, utoljára bennakadt a levegő, miközben az élő ugrókötélként is használt két lány kis híján kirepült a nézőtérre.
Az egyrészről hidegvérű profizmussal kivitelezett, másrészről üdítő gyermeki játszani tudással elővezetett produkció tulajdonképpen minden szempontból megvalósítja a tökéletes egyensúlyt, műfajilag besorolni mégsem egyszerű, bár talán nem is kell. Hagyományos cirkusz, amennyiben egymást követő akrobatikus számokban a test teljesítőképességét teszi próbára és közszemlére. Minden ízében kortárs cirkusz, amennyiben levedli magáról a porond csillogását, és olyan egyszerű (mondhatni üres) teret választ, ahol még a fényeket is az irányítja, akinek épp szabad és a kapcsoló közelében van a keze. Fizikai színház, amennyiben a fizika szabályaival játszadozik. Színház, amennyiben valamiféle – nem lineáris, de tűélesen kidolgozott – dramaturgiát követ, amelynek az is szerves része, hogy a közönség kimenet szóba elegyedhet a hús-vér artistákkal. Egy azonban mindhárom műfajban közös: a szórakoztatás igénye és a fejlett ritmusérzékre épülő, jó értelemben vett hatásvadászat.
Gravity and Other Myths: A Simple Space – Trafó
Akrobaták: Lachlan Binns, Jascha Boyce, Martin Schreiber, Jacob Randall, Rhiannon Cave-Walker, Daniel Liddiard, Simon McClure
Zenész: Elliot Zoerner
Rendező: Olivier Normand