Proics Lilla: Otthon, magány
Van-e értelme közösségi színházat csinálni, miközben olyan sok jó színész van, akiket színpadon nézhetünk? Milyenek ezek az előadások, amelyek személyesen fogalmaznak magukról és a közösségükről – ahhoz képest, hogy nem is színészek játszanak bennük? Nyilván bárki megmutathatja színházi formában is, amit erre érdemesnek gondol, és ami mások érdeklődésére is számot tarthat, hiszen az egyéni mintáink a mindenkori közös kultúrából jönnek, illetve nem tudnak attól függetlenek lenni, ekként az ellenkezés, a szembenállás is a minta része. S ki tudná, ki értené azt jobban, amiben és ahogyan él, mint az illető, saját maga.
A Paralel Alkotócsoportot 2018-ban hozta létre Fodor Fanni és Török Tímea, az Otthon című előadás egy nyertes Staféta Pályázat révén született, a MU Színház fogadta be és támogatta a produkciót. A KOMA Áá, most kicsit geci rossz című produkcióját pedig Pestújhelyen, a KOMA Bázison játsszák. A Koma sok éve működő kis műhely, amely tanodaként, és közösségi művészeti folyamatok otthonaként üzemel.
Van-e értelme közösségi színházat csinálni, miközben olyan sok jó színész van, akiket színpadon nézhetünk? Milyenek ezek az előadások, amelyek személyesen fogalmaznak magukról és a közösségükről – ahhoz képest, hogy nem is színészek? Nyilván bárki megmutathatja színházi formában is, amit erre érdemesnek gondol, és ami mások érdeklődésére is számot tarthat, hiszen az egyéni mintáink a mindenkori közös kultúrából jönnek, illetve nem tudnak attól függetlenek lenni, ekként az ellenkezés, a szembenállás is a minta része. S ki tudná, ki értené azt jobban, amiben és ahogyan él, mint az illető, saját maga. Nekem például azért érdekes ez a fajta színház, mert szakít az elitista hagyománnyal, keresetlenebb apparátussal dolgozik, szélesebb esztétikai eszköztárból merít, ilyen értelemben autonómabb – és ez a szabadforrású eszköztár (a nem tanult színházművészeti) közelebb engedi a nézőt is a színpadhoz. Márpedig, ha a néző közelebb van, többet, jobban lát. Egy közösségi színházi előadáshoz továbbá önmagában is sokat ad, ha felismerjük, hogy a civil alkotók miként és milyennek szeretnék magukat láttatni, mit állítanak magukról. Biztosan vannak olyan nézők is, akiknek mindez nem érdekes, mert mondjuk a preferenciáik szerint éppen a távolságot szeretnék megtartani a színpadtól, vagy olyan szintetizáló művészeti formákra fogékonyak, amelyek nem a személyességen át fogalmaznak. Nyilván bármilyen színházi formának van létjogosultsága, amíg a világ világ, de az aktuálisan adott helyzetben bizonyos formák jobban stimmelnek. Így most, amikor nagyon jellemző a politikai bénultság, apátia, sőt, szándékos depolitizáció, kevésbé érdekes a politikai tét nélküli profi színház, amelyik ugyan tökéletes, sőt, helyenként brilliánsan ízléses, de nem kockáztat semmit, nem kap lángra és nem akarja felforgatni a körülötte levő rendet (vagy rendetlenséget – ugye, kérdés, hogy a rend kinek a rendje).
Az Áá, most kicsit geci rossz ízlésesen felzaklató. Szelíden mond olyasmit, amire ha rendesen odafigyel a néző, kigyullad a feje. A körülöttük levő rendnek szegezi magát az alkotói állításai, történetei által. A testek által, a félszegség által, a leküzdött izgulás által, a felvállalt önmaguk által, az által, ahogy egymásra figyelnek, ahogy ők maguk a tét. Czeczeli Tamás, Salgó Andrea, Somfalvy Gergő, Szmejkál Zsombor, Szögeczki Kata, Varga Viki és Zrinyi Gál Vince, aki rendezte az előadást, végigvezette a közös folyamatot. Az előadás szereplői a magányról készítettek személyes munkát. Monológként. Többszereplős jelenetként. Táncként, felvett szövegalámondással. Végig színen, az átalakulását bemutatva. Nézőkkel interakcióba lépve. A méltán legizgalmasabb színházcsinálás gyakorlata szerint: a szereplők lehetőséget, eszközöket, teret és egymástól támogató figyelmet kaptak, így jól szerkesztetten, magukkal ragadó módon mutatták meg a magányukról alkotott mondanivalójukat nekünk, nézőknek. A pluralizmust azzal is reprezentálják, hogy a civilek közé – akik átgondoltan és kidolgozottan adják elő a személyes történetüket –, Zrinyi Gál Vince is személyes történettel lép játékba. A történeteik, a kiállásuk, a bátorságuk szembesít. Arra késztet, hogy nézzünk rá az életünkre – ami azért lehet érdekes, mert a mindennapok fogyasztói szemléletében éppen ennek az ellenkezőjére vagyunk kondicionálva. Így aztán még könnyebb meglátni ezekben a történetekben azt – azon túl, hogy mind mennyire hétköznapiak, hogy ne mondjam, közönségesek vagyunk –, hogy bár rettentően szűkös az önrendelkezési tér, de erős igyekezettel tágítani tudjuk, ami alighanem mindig egy kisebb csoda.
A Paralel Alkotócsoport otthon-dilemmája pedig már a felvetésében is izgalmas, hiszen egyénileg és társadalmilag is tágas értelmezési keretet kínál. Az előadás szereplői: Balog Nóra, Csatár Eszter, Erdélyi Félix, Horváth Csilla, Kondorosy Csenge, Kovács Kata Milla, Kovács Vera, Mucsy Iván, Ránki Júlia, Szappanos Emese, Szikszai Bálint szépen körbe is járják ennek a lehetőségeit, egymás gondolatmeneteit, felvetéseit is továbbszőve. Kedves és felkavaró is, ahogy beavatnak bennünket is abba, kinek mit jelent az otthon személyesen és társadalmilag. A játékukkal megszületik az igény jogossága, hogy laknia márpedig minden embernek kell valahol, és ez semmi módon nem / lehetne elodázható.
A két előadás abból a szempontból eltérő volt, hogy a Paralel Alkotócsoport erre a projektre szervezett össze egy alkalmi, egyébként egymás iránt nyilvánvaló közvetlenséggel forduló közösséget (ami alighanem a munkamódszerből is eredt); a Koma (felteszem) elmosódó kontúrú közössége azonban előbb volt, mint az előadásra irányuló munka, ahogy, gondolom, ők a továbbiakban is a közösség tagjai lesznek. Ilyen értelemben az Otthon című előadás olyan, mint egy független színházi produkció, amit jellemzően a rendezők inspirálnak, irányítanak és formálnak meg a szereplők munkájára alapozva, azt összedologzva. Az előadás körültekintően korrekt, a szereplők közt ott van a játékba hívott lakhatás-ügyben dolgozó szakértő, a szereplőket nem válogatták, hanem a felhívásra jelentkezők mindannyian belekerültek a projektbe. A két előadás közül az Otthon esztétikájában is hagyományosabb – és ezzel nem lekicsinylő dolgot mondok, hanem csak szabályszerűséget, Ahogy az alkotómunka során dolgoztak, az megjelenik az előadásban is: a szereplők játszanak, a drámainstruktorok pedig a rendezői munkájukkal vesznek részt, azzal, hogy megteremtik a szereplőknek a helyzetet, hogy együtt találják meg az előadásuk színházi formáját. A drámainstruktorok kívül maradnak a személyesből dolgozó előadáson, a szereplők vannak kint a placcon – a közösség felett ekként tehát van egy entitás.
A Koma előadása után egy alulmoderált beszélgetésben (amivel történetesen nem volt baj, bár én jobban éreztem volna magam egy feszesebb, formálisabb helyzetben – az előadók rokonainak és barátainak viszont azt hiszem, éppen az alulmoderáltság volt komfortos) kiderült például, hogy az egyikük szövege az eredetileg általa megírt formában került színpadra, nem pedig a rendezői szerkesztett változatban. Ez nekem nagyon tetszett, mert azt is jelentette, hogy a közös felől nézve egy ekkora hibát, az egyén felől nézve viszont ilyen mértékű autonómiát is megenged ez a működés. Az illető szövege egyébként nagyon klassz volt – szóval nem is véletlenül nem lepleződött le a próbafolyamat során.
A fentiek szerint tehát egyik munka jólfésültebb volt, mint a másik, de ez sem egyik, sem másik javára nem írható, hanem a körülményeikből, az előadás alkotóiból következett igaz módon.
A közösségi színházi forma szükségképpen sok pedagógiai elemet tartalmaz, ami lehet, hogy rosszul hangzik, de a pedagógia nem iskolás vagy nem, rossz értelembe vett iskolás dolog, hanem ahogy azt annak idején dr. Kis Jenő, a Testnevelési Egyetem Pedagógia Tanszékének oktatója, valójában méltán népszerű előadóművésze szokta mondani: minden emberi kapcsolat pedagógai viszony. Az ilyen személyes tapasztalatból és megélésből építkező közös alkotói folyamat pedig olyan (művészeti alapú) kutatómunka is, ami által alkotók és nézők direktebben rálátnak a különféle strukturális szabályszerűségekre – a társadalmi színház ekként kritikai gondolkodásra kondicionál. Nagy kérdés, mi másra.
Mi? Otthon
Hol? MU Színház
Kik? Projektvezető drámainstruktor: Fodor Fanni, Török Tímea. Szereplők: Balog Nóra, Csatár Eszter, Erdélyi Félix, Horváth Csilla, Kondorosy Csenge, Kovács Kata Milla, Kovács Vera, Miklusicsák Aliz, Mucsy Iván, Ránki Júlia, Szappanos Emese, Szikszai Bálint. Konzulens: Ébner Aletta, Pass Andrea. Drámainstruktor gyakornok: Kocsonya Zsófi. Technikai munkatárs: Lengyel Ákos.
Mi? Zrinyi Gál Vince: Áá, most kicsit geci rossz
Hol? KOMA Bázis
Kik? Rendező: Zrinyi Gál Vince. Szereplők: Czeczeli Tamás, Poppé Béla, Salgó Andrea, Somfalvy Gergő, Szmejkál Zsombor, Szögeczki Kata, Varga Viki, Zrinyi Gál Vince. Zeneszerző: Szmejkál Zsombor. Rendezőasszisztens: Anka Kristóf. Rendező mnkatársa: Győrik Edit.