Sztrókay András: Édes várdakeserű
Két előadás van, amelyet e sorok írója – a zsűri munkáját nem kritizálva, hanem kiegészítve – hiányol a díjazottak közül.
Nagyítóval kellett keresni az idén átkeresztelt Magyar Színházak XXI. Kisvárdai Fesztiválján azokat az előadásokat, amelyek nem kapcsolódtak valahogy a boldogságkeresés tematikájához. Nem tudhatjuk, hogy ez a válságos idők, a tiszta véletlen vagy a produkciókat válogató Urbán Balázs hatása-e, de az biztos: az egész héten át tartó esős időjárást könnyebb volt elviselni, tudván (vagy sejtvén): van remény.
Reményre pedig nemcsak a nézőknek, de az előadóknak is szükségük volt: a produkciók megszületésének körülményei nem mindig voltak ideálisak. Legrosszabbul a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház járt, melynek szabadtérre tervezett, Vidnyánszky Attila által rendezett Tragédia-előadását elmosta az eső. De a fedél alatti játék lehetősége sem volt biztosíték a produkciók zavartalanságára: az előadások többségének helyet adó Művészetek Háza ugyanis nem sok jót tartogat az ide látogatók számára. A színpad, sokszor élvonalbeli produkciók meghívását lehetetlenné tevő, hebehurgya méreteinek problémáját csak tetézi az elavult szcenikai gépezet – botrányszagú, hogy a nézőtérnek egy emberként kell aggódnia, nehogy leszakadjanak a díszletemelők. Egy pillanatig sem állíthatjuk persze, hogy a szervezők nem igyekeznek megtenni minden tőlük telhetőt a körülmények komfortosításáért: a másik fedett helyszínt, a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola auláját például légkondíciónálóval is felszerelték – ez azonban nem segít azon a prózai tényen, hogy a hang, ahogy a Várszínpadon, úgy itt is könnyen elvész, ráadásul sem a színpadot, sem a nézőteret nem lehet teljesen elsötétíteni.
Míg az előadások némely botlásáért nyugodtan, a szakmai beszélgetések vontatottságáért aligha hibáztathatjuk az infrastruktúrát. A beszélgetések rendre érdektelenségbe fulladtak, és lényegében a hosszabb-rövidebb vitaindító előadásokra korlátozódtak. Talán van némi összefüggés ennek oka és a között, hogy a társulatok többsége a saját előadásukat követő beszélgetés végeztével – többnyire anyagi okból – hazament, és nem maradt ott a fesztivál további napjain, hogy megtekintsen más előadásokat, ne adj, isten, beszélgessen róluk. Ennek ellenére sem mondhatjuk, hogy éjszakánként kongott volna az ürességtől a Művészetek Háza mellett felállított sörsátor; az éppen ott levők vérmérsékletétől függően bár, de fogyott rendesen a várdakeserű, és hajnalhasadtáig duruzsolt az éppen kemény mag.
Annak ellenére, hogy ez a két előadás önmagában hosszú időre elegendő szellemi szárnyalást biztosít közönségének, bőven volt még említésre méltó színházi esemény Kisvárdán. A Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Terápia című előadása megkerülhetetlen; jó látni, hogy a fiatal társulat pontosan tudja, hogy egy vendégjáték esetén kevés aktualizálással is (az előadásban előkerülő nevek változtatása) valóban merésszé és élővé lehet tenni a színházi helyzetet – igaz persze, hogy a Terápia könnyed(nek tűnő) műfaja erre jó lehetőséget is ad. A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház fiatal színészeinek Amor Omnia című előadása nem rozsdamentesre olajozott, vitathatatlanul jó előadás, de egy fontos találkozás emlékét őrzi: a bolgár Pashov és Pashova rendező- és házaspár olyan impulzusokat adott a színészeknek, melyek sikeresen indították el őket a báb- és mozgásszínházi elemekből építkező előadások útján. Az Amor Omnia – amely egyébként a fesztivál utolsó versenyelőadásaként a boldogság/szerelem-tematika lezárásaként is remek választás (lenne, ha szándékos lenne) – a Thália Színház különdíjának köszönhetően a közeljövőben Budapesten is szerepelni fog.
Az újvidéki rendező, a záróünnepségen meglepően szolidan megjelenő Puskás Zoltán három rendezése is szerepelt a fesztiválon – igaz, ezek közül csak egy volt a versenyprogramban. A zsűri Gyarmati Kata, kettős szerkezete miatt a szakmai beszélgetés résztvevői és a kritika által is bírált Hét nap a világ című darabjából készült előadást díjazta – csakúgy, mint a mindhárom Puskás-rendezésben játszó ragyogó színésznőt, Elor Eminát, aki a legígéretesebb fiatal színésznek járó díjat kapta.
Két előadás van, amelyet e sorok írója – a zsűri munkáját nem kritizálva, hanem kiegészítve – hiányol a díjazottak közül. A marosvásárhelyi Yorick stúdió Stop the tempo című stúdióelőadása azért érdemelhet figyelmet, mert az alkotók a kortárs román szerző, Gianina Cărbunariu, némileg Bertolucci Álmodozók című filmjére hajazó darabjához olyan érzékenységgel nyúltak, amelynek köszönhetően azt katartikussá és őszintévé tudták tenni. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Leonce és Lénája az alakítások egyenetlensége ellenére is olyan mélyen átgondolt, a gyakorlatba is tökéletesen átültetett formai egységet mutatott, amely kevés előadásnak sajátja – a Popo királyának szerepébe beugró Szabó Tibor pedig bravúros alakításáért megkapta a kisvárdai.lapok off-elismerését, a hátlap.díjat.2009. június 29.