Sz. Deme László: Baj van!
A Hólyagcirkusz társulatának játéka korántsem depresszióval teli szomorkodós hangot üt meg, sokkal inkább az abszurditás humorára hegyez ki mindent.
A történet szerint Kant már csak pár napi hajóútra lehet az észak-amerikai kontinenstől, mikor utastársainak feltűnik, és csakhamar szóvá is teszik a színpadi realitássá váló irrealitást: Kant nem lehet az Egyesült Államokba tartó óceánjáró fedélzetén, hiszen sohasem mozdult ki szülővárosából. A neves német filozófushoz a fáma szerint órát lehetett igazítani Königsbergben, tengerre pedig nemcsak hogy nem szállt, de állítólag még a város tengerpartjára sem merészkedett ki. Csak a falakon belül mozgott, pedáns napirendet követett, és egyedül élt, nem házasodott meg. Ehhez képest Thomas Bernhard darabjában Kantot a felesége kíséri Amerikába, mert az amerikai orvosok talán vissza tudják adni a zöld hályoggal küszködő, csaknem félig megvakult filozófus szeme világát. Ha úgy tetszik Bernhard a filozófushoz köthető történelmi tényeket teszi kritika tárgyává, hogy hamisítása által mutassa fel tétele igazságát. Azaz az elméletet állítja a valóság helyére, hogy a nézői ítélőképességre hathasson: a világ zűrzavarában a gondolkodó agy is beteggé válik, ha ugyan már eleve nem beteg. Bárhogyan is: baj van! – hangzik el a Matkovics Ágnes fordítása nyomán készült produkció fent említett pillanatának remek mini oratóriumában, mikor a Műgyűjtő (Rácz Attila) és az Eminenciás (Nádasi László) tercel „bajt” az énekbeszédben megnyilvánuló Kant (Székely B. Miklós) futamaira.
Hogy pontosan mi is a baj, egészen konkrétan nem derül ki – és nem is biztos, hogy ki kellene derülnie -, de az előadás egésze szorongató kilátástalanságot közvetít. Pedig a Hólyagcirkusz társulatának játéka korántsem depresszióval teli szomorkodós hangot üt meg, sokkal inkább az abszurditás humorára hegyez ki mindent. A sajátosan rájuk jellemző, visszafogott ritmuskezelés miatt minden epizód és párbeszéd szinte a végletekig lassul, és végletesen groteszkké élesedik. Az akciók valamiféle álmossággal telített térben zajlanak le, ahol a fordulatokon sokszor maguk a szereplők is önreflektíven meghökkennek, mintha maguk sem értenék, mi is történik körülöttük. Ehhez kapcsolódik a különös tárgyakon megszólaló zene (ezúttal hordókba vezetett madzagok, egy láda mélye, és egy hangtölcsérrel kiegészített hegedű muzsikál), amely különcsége folytán megerősíti az önreflexiót, és kizökkent a színpadi eseményekbe való belefeledkezésből. Mindezek a különös áttétek és csavarodások a zavarodott bágyadtsággal kiegészülve különleges atmoszférát teremtenek.
Az elvarázsolt kolónia képtelen működéséből egyre világosabbá válik a fiktív történet képtelensége. A csúcsponton Kant ráparancsol kísérőjére, Ernst Ludwigra (Szabó Domokos), hogy mutassa be sokat emlegetett kedvencét, zseniális papagáját. Lekerül a lila selyemtakaró, és kiderül, hogy Kant papagája nincs sehol: a kalitka üres. Pontosabban mégsem üres, mert Kant a fejére veszi, kívülről a rácsra biggyeszti szemüvegét, és így keringőzik a Milliomosnővel. Ez már nem vicc: a kalicka fejű imbolygás már rémálom. Míg Bernhard darabjában az Újvilágba érkező hatalmas elmét a parton elmeorvosok várják, a Hólyagcirkusz előadásában a filozófus saját koponyája kerül a rácsok mögé. Baj van.
Hólyagcirkusz Társulat: Kant
Thomas Bernhard Immanuel Kant című műve alapján, Matkovics Ágnes fordításának felhasználásával készült. Zene: Szőke Szabolcs. Díszlet: Szőke Dániel Bogdán, Szőke Dávid. Fény: Hlinka Mónika.
Szereplők: Székely B. Miklós, László Lilla, Szabó Domokos, Erdős Sára, Nádasi László, Rácz Attila, Szőke Szabolcs.
Merlin Színház, 2009. november 19.