Markó Róbert: Örök időknek örök dalaival
… arról beszélnek-játszanak előadáshosszat, ami éppen körülöttünk zajlik…
Polgár Csaba ott folytatja a MU Színházban, ahol csaknem napra pontosan két éve az Odeon-Lloyd moziban abbahagyta: akkor Heinrich von Kleist szövegét adaptálta igen finoman és érzékenyen az aznapra, most William Shakespeare darabja fordul kérlelhetetlenül kortársivá a fiatal színész-rendező kezei alatt. Ezek a fiatalemberek – az egykori Ascher-Novák zenésszínész-osztályból kisarjadó HOPPart Társulat tagjai – arról beszélnek-játszanak előadáshosszat, ami éppen körülöttünk zajlik, ennél fontosabb és hasznosabb küldetést pedig nemigen tudok elképzelni a kortárs színháznak.
Mert mi történik Coriolanus Rómájában? Az emberek esznek, alszanak, adót fizetnek, olcsóbb kenyeret akarnak, meg persze erősebb valutaárfolyamot és kamatcsökkentést, hangzatos jelszavakat skandálnak, gyűlölik a szomszédaikat, és bedőlnek ilyen vagy olyan politikai blikkfangoknak. Mi tagadás, 2010 októberének Magyarországán sincsen másképp – aligha véletlen, hogy a bemutató az önkormányzati választások hétvégéjének előestéjére esik -, az előadás többszörösen rá is játszik azokra a párhuzamokra, aktualitásokra, áthallásokra, melyek a két kor között megvonhatók, fölfedezhetők, kihallhatók. Primer szinten az alapvetően Shakespeare-en nyugvó szövegkönyv a maiság letéteményese: Gáspár Ildikó és Bánki Gergely dramaturgiai munkálkodása nyomán a textus teljességgel huszonegyedik századi stílbe fordult, emellett jócskán felfedezhetők teljesen direkt politikai utalások (melyekkel tán szerencsésebb volna szűkmarkúbban bánni, s inkább hagyatkozni a nézői felismerőkészségre). Furfangosabban, de ugyancsak az aktualizálás szolgálatában működik Izsák Lili és Borovi Dániel látványterve, mely egyszerre konkrét és elemelt: a nejlonszatyor, a négycsíkos ál-Adidas tréningnadrág, a divatjamúlt műszálas felsőruha túl azon, hogy mesterien felmutatja a szereplők egy-egy jellemvonását, valamiféle lepattant kelet-európaiságot is kölcsönöz az estének, mindemellett a produkció a térelemeket áttételes funkciókban használja – így válhat egy nagy trezor teteje a Capitoliummá, egy hűtőláda a hadizsákmány rejtekhelyévé, vagy akár egy eldobott cigarettacsikk a teljes volszki gyalogság rohamává.
Amely túl azon, hogy – a fent taglaltak miatt – tökéletesen mai, jól teljesít az egyéni történetek kidolgozásában is. A recesszió békétlenjei telibe kapják a karaktereket, Baksa Imre az együgyű, megvezethető erős embert, Bánki Gergely a szélforgó hangadót, Földi Ádám az inkorrekt érdekembert játssza el igen érzékletesen, finom játékötletekkel megspékelve, miközben összmukájuk a tömegpszichózis alaptermészetét festi meg. Kiss Diána Magdolna egy személyben a volszki Aufidius alvezére és római zavargó polgár – amikor volszki katonaként a rómaiak kórusához csatlakozik csúcsszopránnak, kis vállrándítással jelzi: nincs mit tenni, ha nóta van, dalolni kell. Barabás Richard és Máthé Zsolt a plebejusokat csak elvi szinten (de úgy nagyon is) szánó elméleti emberek, Herczeg Tamás és Szilágyi Katalin néptribunus-párosa a tipikusan jót akaró, de rosszat okozó kisemberről készített pillanatportré. Terhes Sándor Aufidiusza neki-nekibőszülő vesztes, aki már életében világosan látja: a történelmet nem ő írja, de ővele írják mások.
A Coriolanus című tragédia talán legnehezebben fölfejthető, mert legsokrétűbb feladványa a címszereplő, valamint Volumnia és Virgilia hármas viszonyrendszere. A HOPPart előadása szépen bogozza ki és fonja össze a szálakat anya/anyós, meny/feleség és fiú/férj között. Takács Nóra Diána bivalyerős, akaratával mindent uraló anyakirálynőt formáz – ha kell, szülői tekintélyét használja, ha kell, női érzékenységével-érzékiségével operál, de mindenképpen: célt ér. Drága Diána Virgiliája éppen csak tanulja anyósa fortélyait: olykor ő is sírva fakad, olykor ő is felhorgad, de (még) nem lehet úrrá Coriolanuson. Friedenthal Zoltán a címszereplő karakterének több aspektusát képes egyszerre megjeleníteni, egyfelől az anyjától megnyomorított, de elnyomottságából semmit nem észlelő fiút, másfelől a politikai életben félszegen és/vagy ormótlanul mozgó rendíthetetlen bátorságú katonaembert. Friedenthal akkor lubickol igazán Coriolanusban, amikor folyamatábrát játszhat: a demagógia természetét feltáró jellemtanulmányt, a hatalomtól való megrészegülés processzusát. Örök idők örök kérdéseit: épp, mint az előadás.
Korijolánusz (HOPPart Társulat)
William Shakespeare Coriolanus című tragédiája alapján készült. Produkciós asszisztens: Matók Szilvia. Látvány: Izsák Lili, Borovi Dániel. Zenei munkatárs: Matkó Tamás. Dramaturg: Gáspár Ildikó, Bánki Gergely. Rendező: Polgár Csaba.
Szereplők: Baksa Imre, Bánki Gergely, Barabás Richard, Drága Diána, Friedenthal Zoltán, Földi Ádám / Gémes Antos, Herczeg Tamás, Kiss Diána Magdolna, Máthé Zsolt, Szilágyi Katalin, Takács Nóra Diána, Terhes Sándor.
MU Színház, 2010. október 1.