Herczog Noémi: Tigrisnevelgetők
Hiszen megannyi engedelmeskedő szolgában sokszorozódik a zsarnok képe.
Közismert a salamoni módszer annak eldöntésére, hogy két asszony közül, akik mindketten magukénak vallják ugyanazt a csecsemőt, melyik lehet az édesanya: ki kell adni a parancsot, hogy hasítsák ketté a kisbabát és osszák el „igazságosan.” Így az az asszony, akinek valóban fontos a gyermek, inkább át fogja őt engedni a másiknak. Nemrég Ranschburg Jenő idézte ezt a legendát kiváló utolsó cikkében, a hatalom mámoráról szólván. És még hozzátette: „Engem azonban már gyerekkoromban is az foglalkoztatott: vajon a szolga lesújtott volna az ártatlan csecsemőre, ha a király valóban azt akarja?” A Caligula helytartójában nem Salamon Palesztina uralkodója, viszont a római helytartó dilemmája éppen ez: az értelmetlen parancs teljesítése végső soron nem pont az alattvalót teszi-e felelőssé a diktátor tettéért? „Hát megérjük mi nektek, hogy miattunk tigrist neveltek magatok fölé?” – kérdezi a darabbeli főrabbi, s ma a drámának nyilván ez a tigrises vitaszólama rezonál leginkább a nézőben.
Ha már tigris, fontos, hogy a Székely János-műben gyakran emlegetnek egy másik állatot is, a tapírt, noha Caligula idejében még fel sem fedezték Amerikát. Sebaj, a darab ugyanis nem történelmi dráma, így bátran szerepelhetnek benne ókori palesztin uralkodók és tapírok egyaránt. Világos, hogy a hetvenes évek Romániájában íródott művet ma a tigrisproblematika miatt vesszük elő, nemrég Bagó Bertalan Kecskeméten, most pedig Szikszai Rémusz Zsámbékon, de ami még közös e két rendezésben, az az, hogy mindketten felfigyeltek a tapírjelenségre is. Ami a szövegben a tapír, az a színpadon képileg és zeneileg jelenik meg. Persze nagyon egyszerű dologra gondolok: arra, hogy a Caligula időn kívül játszódik, és ahogyan a drámában tapírok röpködnek római helytartók szájából, úgy zeng Zsámbékon Tom Waits mint antik katonazene, és a díszletet képező szobrok (Varga Járó Ilonka, Szikszai Rémusz) sem történelmi korok szerint orientálják a nézőt. A történész szemszögéből nézve ez anakronizmus volna, színházilag viszont helyes irány. Mert így szerencsére nem két történelmi személy, hanem két nézet és drámai hős birkózik egymással az örök Fehérházban.
Legfontosabbnak az eddigieket tartom, de még muszáj azt is hozzátennem, hogy mivel egy intellektuális vitadrámához is társul érzéki látvány, a néző néha úgy érzi, szeretné a színészek arcát közelről figyelni, hogy a tüzes vitának részese lehessen. Akár a frontális ültetés és a távolság az oka, akár a látvány egyszerűsége, ami a színészekre összpontosítja a figyelmet vagy talán más, de előfordul, hogy távolban ágáló, beszélő fejeknek látszódnak azok, akiknek úgy tetszik, közelről minden szaván csüngenénk. A tér más szempontból pedig izgalmas (bár nem biztos, hogy megéri ennyiszer átrendezni, ilyen csekély változtatásokért), illik a katonadrámához a militarista bázis, a puritanizmus. Fodor Tamás (Főrabbi) egy pillantása belém rögzül, ahogyan a római szobrokra néz, valahogy úgy, ahogy a vallásos zsidó nagymamám szokta nézni a családi karácsonyfát. Nagypál Gábor méltó vitapartnere, ő és a kis szerepében is izgalmas Király Attila (Decius) az est felfedezettjei.
Végül visszatérve a kisfiú Ranschburg Jenő dilemmájához: egy zsarnoki Salamonnak engedelmeskedő szolga voltaképpen Salamon-képmás volna. Hiszen megannyi engedelmeskedő szolgában sokszorozódik a zsarnok képe. A helytartó is, először nem mint szuverén egyéniség, hanem mint diktátor érkezik Palesztinába, Caligula képviseletében ő maga a császár. Ő és az érkező szobor egyek. A vita végeredménye pedig, amikor a helytartó szembefordul a földi Istennel, nem más, mint mentális szobordöntés. Ez megtörténik praktikus értelemben is az előadás végén. Caligula ledöntendő szobra, minden problémák okozója megdöbbentően kicsike, mint ama pillangó szárnya, ami messze-messze meglebben és libbenése beláthatatlan következményekhez vezet. (A Caligula-előadások visszatérő kérdése, hogy mit kezdjenek az ominózus szoborral: mostanában kezd kialakulni a kinderszobor-meglepetések hagyománya.) Végül az intellektuális harcot fizikai szobordöntés követi, mert a tigrisnevelők abbahagyják a tigris nevelgetését, Salamon szolgája nem teljesíti az esztelen parancsot. És ha nem is a módszer önmagában, de módszer és deus ex machina együtt azért diadalmaskodik. Sok lúd szobrot dönt!
Székely János: Caligula helytartója
Díszlet: Szikszai Rémusz, Varga Járó Ilona. Jelmez: Papp Janó. Produkciós vezető: Kulcsár Viktória. Rendező munkatársa: Gyulay Eszter. Rendező: Szikszai Rémusz.
Szereplők: Nagypál Gábor, Király Attila, Huszár Zsolt, Kovács Krisztián, Tamási Zoltán, Tóth József, Fekete Zsolt, Varga Ádám.
Zsámbéki Színházi Bázis, 2011. július 8.