Szoboszlai Annamária: Így, úgy
Mióta a Nemzeti Táncszínház bemutatóival különböző terekbe kényszerült, az alkotók is kénytelenek új terekben gondolkodni…
A Körtánc és a Puszták népe két, egymástól gyökeresen különböző, lényegében alig-alig összevethető darab Juhász Zsolt rendezésében. Az előbbi címe Kornis Mihályt és a Körmagyart, valamint drámaelőzményét, Arthur Schnitzler Körtáncát idézi. Az utóbbié Illyés Gyula Puszták népét. Noha Juhász Zsolt jó érzékkel válogatta össze karaktereit szűkebb (Duna Művészegyüttes, Duna Táncműhely) és tágabb (volt Honvéd Táncegyüttes, a hazai kortárstánc-közeg) szakmai környezetéből, a Körtáncban nem igen találni nyomát olyasféle társadalomábrázolásnak, mely az alapul szolgáló drámai művekben több-kevesebb sikerrel megjelenik. Szemben a Puszták népével, mely nem pusztán egy népréteg rajzát adja, de egyetemes téma felé tesz lépést: az emberi méltóság, annak mibenléte és lehetősége-lehetetlensége felé. A darabot három koreográfus jegyzi: Juhász Zsolt mellett Mihályi Gábor és Hégli Dusán. Ebből adódhat a Duna Művészegyüttes repertoárját gazdagító darab „sokszínűsége” (vagy talán megfelelőbb a szó: lazasága), mely humorral teli költőiségével és drámaiságával képes közel férkőzni az Illyés ábrázolta társadalmi réteg belső lényegéhez. Apropó, belső lényeg: egyik darab sem a Várszínházban került bemutatásra. Mióta a Nemzeti Táncszínház bemutatóival különböző terekbe kényszerült, az alkotók is kénytelenek új terekben gondolkodni…
Hogy az előbbi koreográfia ne csak nevében legyen Körtánc, a MOM-ban premierjét tartó Duna Táncműhely-es darab a nézők szegélyezte körbe, azon belül is egy, a padlóra ragasztott kör alakú „pástba” íródik bele, ahol cserélődő párok vívják viadalukat. Bonifert Katalin Soós Gyula Andrással a kör közepén állva fogadja a terembe belépő, helyét kereső nézőt, aki eközben további táncosokat fedezhet föl a körben elhelyezett székeken. A pirosba bújtatott, hiányos öltözékű Bonifert Katalin és a zöldet viselő Soós Gyula András kettőse még többé-kevésbé kiegyenlítettséget mutat az erőviszonyok tekintetében, erről vall a ruhák színe is, hisz piros és zöld komplementerei egymásnak. Ez a komplementaritás a rá következő kettősöknél egyre inkább szétcsúszik, s a győzedelmeskedő erő kiütközik a táncban, az uralkodóvá váló táncmódban. Az est két legemlékezetesebb képe Fitos Dezső alakjához kötődik. Egész megjelenése, lénye vaskos paraszti miliőt, ős férfierőt áraszt. A balettes affektálással színpadra tipegő Kriston Fruzsina kislányos karaktere kénytelen-kelletlen asszonnyá érik Fitos pörgető, forgató karjai közt. Ugyanez a föld-ember azonban eszköztelen a spicc-cipőt lóbáló, Marilyn Monroe-pólós, rafináltan különc Lőrinc Katalinnal szemben. Kettősük a szélsőségek – a hagyomány és a modern világ – összecsapása. Az egyén szintjén persze mindez finom (fizikai) humorba van ágyazva, hisz az irányításhoz szokott Fitos őserejét lassan teljesen felőrli a karjaiba ugráló, rebbenően könnyű Lőrinc Kati. Hámor József levegősen szabad, nagyvárosi, modern férfifigurája, Horváth Zsófia ős-anyaistennője, Dimény Levente széplelkű, múzsát vadászó költője és Fehértóy Zsanett meghatározhatatlan identitású, de annál szélesebb mosolyt villantó aranycicáját követően a kört a chippendale külsejű Kolumban Norbert Bonifert Katalinnal alkotott kettőse zárja. Férfi és nő egyaránt piros nadrágban/piros szoknyában lobog – a kiégésig. A férfi lerántja a nőről a szoknyát, a nő díszétől/sejtelmességétől megfosztva áll a színpadon, csakúgy, mint amikor a terembe léptünk. A Körtánc – kamaradarab volta ellenére – ugyan megkívánná a bemutatón látottól eltérő léptékben való gondolkodást (az atmoszférateremtést jobban segítő világítást, a zenei találékonyságot, a nézőktől való távolság gondosabb kialakítását, egyes jelenetek és karakterek dúsítását, élesítését), mégis élvezetes színpadi munka, néhány kiváló táncos egyéniségnek köszönhetően. És egészében véve nagyon emberi.
Miben különbözik a Puszták népe Juhász Zsolt korábbi nagyszínpadi darabjaitól? A Nemzeti Táncszínház – mikor még a Várban lehetett lakása – bizonyos emelkedett távolságtartást, eleganciát adott a színpadra írt néptáncokhoz. Ehhez járult a Duna Művészegyüttes- és Juhász Zsolt-féle fénydramaturgia, mely előadásról előadásra az időbeliséget, a távlatot, egy letűnt világot hivatott kifejezni, megidézni. Mivel a Várkert Bazár egészen más jelleggel bír (és még nem is a különös, rózsaszínes mosdóajtók okán), cipőkanállal lehetne csak belészuszakolni a korábbi nagyszínpadi műveket. Nyilván ez a tény is módosít a készülő darabok küllemén, az alkotói elképzeléseken. A Puszták népét a Duna korábbi nagyszínpadi előadásaival összevetve a következő kulcsszavakkal lehetne körülírni: frissesség, lazaság, a véleménynyilvánítás bátorsága. Akár a helyszín, akár a koreográfus-alkotótársak a hunyók, mindez jókor jött a társulat és vezetője életében. A nagyszínpadi darabok ugyanis már közel jártak ahhoz, hogy a bennük megjelenő tartalmat kiemelő-erősítő dramaturgiai- és látványelemek (fénytechnika, a háttér-megvilágítás révén színpadra vetülő gyönyörűséges, heroikus-óriás táncalakok, a körkörös szerkesztés elve…) előbb-utóbb mint bármikor, bármilyen téma kapcsán bevethető, de immár kiüresedett stíluselemek, díszítmények betonozódjanak a Duna Művészegyüttes színpadára.
Szinte észrevétlenül csúszunk át a kint nyüzsgéséből, a „büféhangulatból” az előadásba. Míg a zenészek kártyáznak, miközben mi épp helyet foglalunk, a táncosok a színpadon járkálnak, egy-egy paraván mögött öltözködnek, készülődnek szinte érintésnyi távolságra a nézőtől. Ettől aztán az egész színpadi miliő természetességtől illatozik. Már-már gyanúsan természetesen. Elénk van pakolva minden, mint a heti vásárban. Nem emlékszem, hogy a Várban vagy a Fesztivál Színházban valaha is előfordult volna például, hogy a táncosok maguk mozgassák az óriás paravánt (persze lehet, hogy tévedek), melyre ezúttal egy magányosan álló fa képe vetül. Eleinte tartok is attól, hogy a hangsúlyozott, vagy épp a közelség miatt óhatatlanul is hangsúlyozódó lazaság megbotlik majd az előadás során, de a félelem alaptalannak bizonyul. A mezőségi, illetve más tájegységek hasonlóan paraszti, zselléri sorban élő népességének táncai lassan-lassan átitatódnak az Illyés műve hordozta nem éppen derűs valóságtartalommal. Emlékezetes a lakodalmas-mulatós jelenet alatt elhangzó, Móricz Zsigmond novellájából is ismerős degeszre-evést idéző skandálás – Ettél, ittál, jóllaktál! –, melynek kedélyes hangvétele végül fenyegető kiáltássá válik egy lány ajkán. Nem csupán a nőnek, vagy a puszta népének, de minden, méltóságától megfosztottnak a kiáltásává. Miközben felüdülünk a legények kakaskodásától, egy vérbő cigánytánctól, s a táncot abbahagyni nem tudó Bonifert Katalin újbóli – váratlan – színre lépésétől, miközben kacarászunk a suba alatt hancúrozó páron, néma megállások, a nézők felé tett lassú, jelentőségteljes fejbiccentések jelzik, hogy a (kártya)parti tétje ezúttal nem a „hagyományőrzés”. Így fejezi ki büszkeséggel vegyes ellenséges tiszteletét a paraszt az urakkal szemben, s így figyelmezteti a jövő (vagyis a ma) emberét, aki talán észre sem veszi, hogy látszólagos szabadságát élvezve mikor fosztatik meg emberi méltóságától.
Hol? MOM Kulturális Központ
Mi? Körmagyar
Kik? Duna Táncműhely. Előadók: Lőrinc Katalin, Horváth Zsófia, Fitos Dezső, Dimény Levente, Hámor József, Bonifert Katalin, Fehértóy Zsanett, Kriston Fruzsina, Soós Gyula András, Kolumbán Norbert. Jelmez: Kiss Zsuzsanna. Fény: Lendvai Károly. Zene: Panda&Bakai Marci. Koreográfus-rendező: Juhász Zsolt
Hol? Várkert Bazár
Mi? Puszták népe
Kik? Duna Művészegyüttes tánckara és a Göncöl Zenekar
Zenei szerkesztő: Dulai Zoltán. Jelmez: Furik Rita. Fény: Lendvai Károly. Táncmesterek: Hahn-Kakas István, Tombor Bea, Kocsis Enikő, Fitos Dezső, Lovas Bálint, Kirsch Zoltán, Podpácz Beáta. Koreográfusok: Hégli Dusan, Mihályi Gábor, Juhász Zsolt. Rendező: Juhász Zsolt