Deres Kornélia: Pár doboznyi élet
Az eltérő mediális technikák okos kihasználása a perspektívák izgalmas, feszesre komponált táncát eredményezi.
Az óra, amikor minden olyan, mintha. Ez a mondat lehet a Schauspielhaus Graz és a Szputnyik Hajózási Társaság koprodukciójának tudatalattija. Egy előadás, ahol a fikcionalitást erősítőre kötik. Ráadásul, mindjárt kettőre. Mindezt pedig Handke miatt, Bodó Viktor irányításával. Valószerűség és képzelet egymásba fonódó játéka ez, ahol a mindennapos események premier plánba kerülnek, és ahol ennek résztvevői egyszerre főszereplők és statiszták.
Peter Handke Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról című, 1992-ben született egyfelvonásosával egy csapásra dekonstruálta a dráma műfaját, hiszen megírt egy átlagos téren játszódó, mintegy 450 szereplős eseménysort, párbeszédek nélkül. Ezzel a gesztussal az előre megírt szöveg helyébe egy beszéd nélküli rituális koreográfiát illesztett, amely a mindennapos helyszínnek köszönhetően dinamikusan ingadozik világiasság és szakralitás között. A szereplők leginkább a középkori misztériumjátékok névtelen, ámde tipikus – egyénített vagy árnyalt jellemmel nem rendelkező – résztvevőire hasonlítanak: felvillanó figurák ők, akik véletlenül összefutnak ezen a közösségi színtéren, majd gyorsan odébb is állnak. A grazi Schauspielhaus és a Szputnyik közös előadásának azonban nincs sok köze a fent említett Handke-darabhoz, bár a címük kétségkívül azonos. És persze a feeling is (vö.: A per „miatt” létrehozott Ledarálnakeltűntem). A Bodó-féle Az óra, amikor…– nem meglepő módon – egy közel húsz évvel későbbi átirat, amelyben az eredeti történet szereplői megváltoznak, és a metafizikai, (művelődés)történeti alakok (a mózesi figurától egészen Papagenóig) helyét a mindennapok hősei veszik át: pincérnők (Koblicska Lőte), hivatalnokok (Sophie Hottinger), villany- és csatornaszerelők (Sebastian Reiss), üzletasszonyok (Hay Anna) és -emberek (Jan Thümer), orvosok (Steffi Krautz), teremőrök (Thomas Frank), sportolók (Téby Zita). Egymásnak ütközve tülekednek a színen, mindegyik siet valahová, mégis egyhelyben forog saját, belső ritmusára. Az ő történeteikről mesél az előadás, hirtelen összefonódó, majd ugyanolyan gyorsan elszakadó személyes világaikról, melyek legyenek bár banálisak vagy megszokottak, mégis éppen ezek az unalomig ismert típusok a főszereplők. És tényleg, mintha az „életem filmje” kifejezés metaforikus voltából hirtelen egészen konkrétba fordulna, és megteremtene egy operatőrt (Christian Schütz) és asszisztensét (Andreas Kolbabek), akik rendíthetetlenül forgatják a mindennapok (hol kis-, hol nagyköltségvetésű) road movie-ját.
A színpadi és filmes szint összekapcsolódása metateátrális elemek sorozatát is megidézi, így a színpadi tér implicit fikciós keretében válik hangsúlyossá a filmfelvétel nagyon is nyilvánvaló fikcionalitása, mint mikor a motorbaleset utáni esés effektjei (a legyezés, vagy a hát alá csúsztatott guruló kocsi) csupán a színpadon láthatóak, a kivetítőn már-már valósnak (szélnek és levegőben való repülésnek) hatnak. És míg a színpadon berendezett dobozvilágokat látunk (díszlet: Pascal Raich és Bodó Viktor), addig a kamera olyan helyszíneket mutat – szobabelsőt, kávézót, vonatkabint, liftet, toalettet, kiállítótermet -, melyek nem látszanak különbözni mindennapi „díszleteinknél”. Ugyanakkor tudható, hogy mindez csak pár doboznyi élet, melyet jól működő zenei sablonok, aláfestések kísérnek (zene: Klaus von Heydenaber és Keresztes Gábor). A bizarr jelenetfüzéreket és pillanatokat látva – mint Fábián Gábor drogfüggőjének lecsukódni nem akaró szemei, Jankovics Péter pszichedelikus klipekben végződő álma, vagy a barokk operadívának öltöztetett Pető Kata szoknya alól előbukkanó patás lábai -, talán még Handke is örülne. A magyar közönség mindenesetre hallhatóan így tett a Nemzetiben.
Peter Handke: Az óra, amikor semmit sem tudtunk egymásról (Schauspielhaus Graz – Szputnyik Hajózási Társaság)
Átdolgozta: Bodó Viktor. Dramaturg: Veress Anna, Andreas Karlaganis. Látvány: Bodó Viktor, Pascal Raich. Jelmez: Nagy Fruzsina. Zene: Klaus von Heydenaber (zeneszerző), Keresztes Gábor. Operatőr: Christian Schütz. Kameraasszisztens: Andreas Kolbabek. Rendező: Bodó Viktor.
Szereplők: Fábián Gábor, Thomas Frank, Gera Marina, Hay Anna, Sophie Hottinger, Jankovics Péter, Koblicska Lőte, Steffi Krautz, Pető Kata, Sebastian Reiss, Martina Stilp, Szabó Zoltán, Téby Zita, Jan Thümer, Tóth-Simon Ferenc, Andrea Wenzl. Zenészek: Klaus von Heydenaber (zongora), Nitzan Bartana (hegedű), Maria Serafin (gordonka).
Nemzeti Színház, 2010. október 15.
Budapesti Őszi Fesztivál